İnsan kaynakları yönetiminde kariyer geliştirme stratejileri ve bir araştırma
Career development strategies in human resources management & a research
  1. Tez No: 122157
  2. Yazar: FATİH AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RIZA AŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNDE KARİYER GELİŞTİRME STRATEJİLERİ VE BİR ARAŞTIRMA Fatih AKGÜL İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Aralık 2001 Danışman: Prof. Dr. Rıza AŞIKOĞLU Bu araştırmada insan kaynakları yönetiminde kariyer geliştirme stratejileri bireysel ve kurumsal olarak incelenmiştir. Bu amaçla Ankara'da özel sektörde, büyük ölçekli firmalarda çalışan üst ve orta kademe yöneticilerin görüşleri alınmıştır. Araştırmada kariyer yönetimi, kariyer planlama, kariyer geliştirme, ve insan kaynakları yönetiminde kariyer gelişimi konuları teorik ve uygulama açısından ele alınmıştır. Çalışmanın temel amacı, çalışanların ne derecede kariyer planlaması yaptıklarını saptamak, bireysel kariyer geliştirme stratejilerini tesbit etmek ve kurumların çalışan bireyler için ne tür stratejiler geliştirdiğini belirlemektir. Örneklemi oluşturan üst düzey yönetici ve çalışanların, kariyer planlaması ile ilgili görüşlerinin bireysel ve kurumsal kariyer geliştirme stratejilerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CAREER DEVELOPMENT STRATEGIES IN HUMAN RESOURCES MANAGEMENT & A RESEARCH Fatih AKGÜL Department of Management Afyon Kocatepe University- The Institute of Social Sciences January 2002 Advisor: Prof. Dr. Rıza Aşıkoğlu In this thesis, career development strategies are searched both in individual and institutional cases. For this purpose, the opinions of high and middle degreed managers of Ankara private sector has been taken. In this research career management, career planning, career development in human resources management are studied both in internett and career development in human resources management are studied both in technical and practical view.The main purpose of the thesis is to determine if the workers have career planning, career development strategies and how strategies the institutions develop for their workers. The impacts of the opinions of high and middle degreed workers about career planning on individual and institutional carrer development strategies are studied.