Girişimciliğe yönelik stratejilerin incelenmesi
An Assessment of strategies towards entrepreneurship
- Tez No: 122156
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MERAL AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ GİRİŞİMCİLİĞE YÖNELİK STRATEJİLERİN İNCELENMESİ Feridun İLHAM işletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs 2002 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Meral AŞIKOĞLU Bireyselliğin ön plana çıktığı günümüzde, kişilerin yaratıcılıklarının ve becerilerinin yanına birde kendilerini riske atarak insanlığa ve dolayısıyla ülke ekonomilerine yaptıkları katkılar, bilgi çağı dediğimiz bu asırda, köklü ve devasa firmaların yaptıkları katkılardan daha çok önem kazandığını söyleyebiliriz. Bu sebeple bilgi çağını, girişimciliğin çağı olarak görmemiz gerekmektedir. Bu çalışmamızda, girişimciliğin günümüzde artan önemini dikkate alarak, yaygınlaştırılması ve geliştirilmesine yönelik stratejileri incelemeye çalıştık. Çalışmamızın, birinci bölümünde; girişim, girişimci, girişimcilik ve girişimciliğin özelliklerine yönelik kavramsal temellerden kısaca bahsettik, ikinci bölümde; strateji kavramına, bilinen girişimcilik stratejilerine ve de girişimcilik kültürüne değinmeye çalıştık. Üçüncü bölümde ise; girişimciliğin ikinci ve en önemli safhasını oluşturan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin durumunu, yani sorunlarını ve bu sorunların çözümüne yönelik girişimcilik stratejilerine ağırlık vermeye çalıştık. Ayrıca, AB'de girişimciliğin yapısını ve Türkiye kıyaslamasını çalışmamıza dahil ederek tezi bitirmiş olduk.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ASSESSMENT OF STRETEGIES TOWARDS ENTREPRENEURSHİP Feridun İLHAM Department of Management Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences June 2002 Advisor: Associate Professor Meral AŞIKO?LU In today's world individualism has become very important. Moreover, in addition to the innovative characters of the individuals, their contributions to the humanity by taking risks, and therefore, to the economies of the countries have become more crucial than that of large firms in this information age. For that reason, we can characterize the information age as the age of entrepreneurship. in this study, by taking the increasing importance of entrepreneurship into consideration, we have tried to determine the strategies to imporve and spread the entrepreneurship. In the firs chapter of the study, we have briefly mentioned the basic concepts about the entrepreneurship and the characteristics of entrepreneurs, in the seconed chapter, we have studied the concept of the strategy, known entrepreneurial strategeis, and the culture of the entrepreneurship. in the third chapter, we have emphasized the second stage of the entrepreneurship, that is, the problems of the small and medium size companies and the strategies aimed at solving these problems, in addition, in this final chapter, we have studied the strategies of entrepreneurship in Turkey and European Union and their similarities and differences.