The Effectiveness of computer assisted language learning (call) in grammar instruction to vocational high school EFL students
Meslek yüksekokulu İngilizce öğrencilerinin gramer öğretiminde bilgisayar destekli dil öğreniminin (call) etkinliği
- Tez No: 122186
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN UÇKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET MESLEK YÜKSEKOKULU İNGİLİZCE ÖĞRENCİLERİNİN GRAMER ÖĞRETİMİNDE BİLGİSAYAR DESTEKLİ DİL ÖĞRENİMİNİN (CALL) ETKİNLİĞİ KAPLAN, Mehmet Ufuk Yükesek Lisans Tezi, İngiliz Dili Eğitimi Tez Yöneticisi: Yrd. Doç Dr. Berrin UÇKUN Temmuz, 2002, 110 sayfa Bugünün yabancı dil eğitiminde gramer konularının doğru şekilde anlaşılması aşırı derecede önemli bir unsurdur. Türkiye'deki çoğu meslek yüksek okulu İngilizce okutmanı gramere dayanan İngiliz dili eğitimini sürdürmektedir. Bilgisayar destekli teknoloji, eğitimin etkinliğini artırması bakımından düşünüldüğünde en önemli yeniliklerden birisi olarak görülmektedir. Bu nedenle, gramer öğretiminde bilgisayarların kullanımı İngilizce öğretmenleri için faydalı olabilir.VI Bu, bilgisayar destekli dil öğreniminin (CALL) etkinliğini araştıran bir deneysel araştırma çalışmasıdır. Araştırma bilgisayar kullanımını yabancı dil gramer öğrenme ve öğretme sürecini birleştirme üzerine odaklanmıştır. Çalışma, bilgisayarın yabancı dil olarak İngilizce gramer öğretiminin üzerine pozitif bir etkisi olup olmadığını araştırmıştır. Bilgisayarların hangi dereceye kadar etkili olduğu araştırılmıştır ki meslek yüksekokulu İngilizce yabancı dil öğrencilerine gramer öğretimine bir alternatif olma konusundaki kullanılışlılığı ortaya çıksın. Deneysel çalışma Gaziantep Üniversitesi Besni ve Gölbaşı Meslek Yüksekokulları ikinci sınıf öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. 43 öğrenci deney grubunda, 59 öğrenci de kontrol grubunda yer almıştır. Bilgisayarın gramer öğretiminde kayda değer bir etkisinin olup olmadığını öğrenmek için, araştırmacı her iki grubun gramer düzeyi performanslarını karşılaştırmıştır. Gramer sınavı sonuçlan, birinci grup (deney grubu) için haftada bir saat bilgisayar laboratuarında gramer yazılımı ve iki saat sınıfta ders kitabı kullanılarak, ikinci grup (kontrol grubu) için haftada bir saat sınıfta gramer yazılımıyla aynı konuların yer aldığı dokümanlar ve iki saat yine sınıfta aynı ders kitabı kullanılarak verilen öğretimin ardından elde edilmiştir. Karşılaştırma datalarının elde edilmesi için bir ön-test ve son-test planı tasarlanmıştır. Her iki grup da (deney ve kontrol) öğretimden önce, öğretim süresince görecekleri gramer konuları üzerindeki yeterliliklerinin ortaya çıkması için bir ön- teste tabi tutulmuşlardır. Sekiz hafta sonra, deneklerin değişen gramervii performanslarının öğrenilmesi için aynı test son-test olarak iki gruba tekrar verilmiştir. Ön ve son-testlerin ortalama ve standart sapmaları hesaplanmıştır. İki grubun ön ve son-test sonuçlarının ortalamalarının karşılaştırılması için t-testi yapılmıştır. Deney grubu öğrencilerinden ayrıca İngilizce derslerinin bir parçası olarak bilgisayar kullanımına karşı tutumlarını ölçmek için bir de tutum ölçeği doldurmaları istenmiştir. Sonuçlar şunu göstermiştir ki, çalışmanın sonunda iki grubun gramer performans sonuçları arasında anlamlı bir farklılık vardır. Fakat, bilgisayar laboratuarında gramer yazılımı ve sınıfta ders kitabı kullanarak çalışan deney grubu, sınıfta ders kitabı ve gramer dokümanları kullanarak çalışan kontrol grubuyla karşılaştırıldığında gramer performansı açısından anlamlı bir farklılık gösterememiştir. Buna ek olarak, tutum ölçeğinin sonuçlan, öğrencilerin bilgisayar kullanarak İngilizce grameri öğrenme konusunda olumlu tepkiler ortaya koyduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT THE EFFECTIVENESS OF COMPUTER ASSISTED LANGUAGE LEARNING (CALL) IN GRAMMAR INSTRUCTION TO VOCATIONAL HIGH SCHOOL EFL STUDENTS KAPLAN, Mehmet Ufuk MA in English Language Teaching Supervisor: Assist. Prof. Dr. Berrin UÇKUN July, 2002, 110 pages A thorough understanding of grammatical concepts is an extremely important facet of today's foreign language education. Grammar-based English Language Teaching is the main course that most English instructors take in vocational high schools in Turkey. Computer assisted technology is considered one of the greatest innovations for increasing the effectiveness of instruction. Therefore, the use of computers in grammar instruction can be of benefit to English teachers.m This was an experimental research study examining the effectiveness of computer assisted language learning (CALL) on grammar teaching and learning. The research focused on integrating computer usage into foreign language grammar teaching and learning process. This study examined if computers have a positive effect on EFL grammar instruction. To what extent computers are effective was investigated in order to see their feasibility as an alternative way of teaching grammar to vocational high school EFL students. The experimental study was conducted at the University of Gaziantep Besni and Gölbaşi Vocational High Schools of second year students. 43 students were in the experimental group and 59 in the control group. In order to find out whether there is a significant effect of computer in grammar instruction, the researcher compared the performances of two groups. The scores were from a group students instructed one hour in a computer lab with a grammar software plus two hours with a text book in the classroom (experimental group) versus a group students instructed one hour in the classroom on the same material from the software and two hours using the same text book (control group). A pretest and posttest design was set up in order to gather comparative data. Both group of students, experimental and control, were given the pretest at the beginning of the treatment in order to learn their grammar mastery on the structures which was presented in the treatment. After eight weeks, the same test was given to subjects as a posttest in order to estimate the changed performance of both groups.IV The means and the standard deviations of the pretest and the posttest were computed. To compare the means from two sets of scores, a t-test was employed. The experimental group were also given a questionnaire to measure their attitudes towards using computers as a part of their English course. The results revealed that there was a significant difference between the two groups grammar scores at the end of the study, but the experimental group studying grammar with a computer software plus text book material made no significant progress compared to that of control group studying grammar with text book only. In addition, the result of the questionnaires showed that students had positive responses in respect to using a computer to study English grammar. Science code: ELT 599