Belediyelerde örgüt geliştirme ve bir uygulama
Develop of organization at municipalities and one apply
  1. Tez No: 122188
  2. Yazar: ŞÜKRÜ GÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Günümüzde örgütler, hızlı bir biçimde gerçekleşen değişimlere uyum sağlama sorunuyla başbaşa kalmaktadırlar. Bu sorunun üstesinden gelen örgütler başarıya ulaşabilecekleri gibi, değişimlere uyum sağlayabildikleri sürece varlıklarını devam ettirebileceklerdir. Genelde değişimlere uyum sağlamadan söz edilince teknolojik değişimler anlaşılmaktadır. Değişimlere uyum sağlamak, sadece teknolojik değişimlere uyum sağlamak değildir. Çünkü örgütler, sadece teknolojik boyutu olan mekanik yapılar değildirler. Örgütlerin mekanik boyutundan başka bir de insani boyutu vardır. Bir çok insanı bir arada bulunduran ve yaşayan bir organizma özelliğinde olan örgütlerin başarıyı yakalayabilmesi, insani boyutunun değişimlere uyum göstermesiyle de yakından ilgilidir. Bundan dolayı örgütlerde, örgütleri değişik yönlerden etkileyen değişimlere ve gelişmelere uyum sağlamaya yönelik olarak bazı stratejiler uygulamaya konulur. Uygulamaya konulan bu stratejilerden biri de ÖG olarak kısaca ifade edilen“Örgüt Geliştirme”dir. Örgüt geliştirme planlı bir değişim faaliyeti olup, örgütü iç ve dış çevresiyle bir bütün olarak analiz edip, örgütü etkin ve verimli bir yapıya kavuşturarak performansını yükseltmeyi; örgütteki insanların yeteneklerini geliştirmeyi ve yeni gelişmelere paralelinde düşüncelerinde değişimi amaçlar. Örgüt geliştirme faaliyetlerine gereksinim duyan sadece kâr amaçlı işletmeler değildir. Hemen hemen her örgüt, örgüt performansını yükseltmeye yönelik kendine özgü örgüt geliştirme faaliyetleri gerçekleştirilebilir. İşte bu örgütlerden biri de belediyelerdir. Siyasal sistemin ve toplumsal yaşamın bir parçası olan belediyeler, bir çok insanın hizmet aldığı kuruluşlardır. Bu kuruluşların etkin ve verimli bir işleyişe kavuşturulması, bir çok insanı memnun eder. Ancak, bugün Türkiye'de bir çok nedenden dolayı çoğu belediye örgütünün etkin ve verimli bir işleyişte olmadığı da bir gerçektir. Özellikle insani boyutu düşünüldüğünde, belediye örgütlerinin etkin ve verimli bir işleyişe kavuşturulmasında örgüt geliştirme (ÖG), önemli bir araç konumundadır. Belediyelerde ÖG, etkin ve verimli bir hizmet sunulmasına yol açacağı gibi, hızlı yaşanan değişimlere ve gelişmelere de uyumu kolaylaştıracaktır. Bu çerçevede, Kütahya Belediyesi faaliyetleri örgüt geliştirme kapsamında analiz edilerek, mevcut durum değerlendirilmesi yapılmış; buna bağlı olarak da Kütahya Belediyesinin etkinliğini ve verimliliğini artıracak bir örgüt geliştirme (ÖG) sistem tasarımı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu tasarım çerçevesinde hareket edildiğinde, Kütahya Belediyesinin daha etkin ve verimli bir işleyişe kavuşacağı varsayılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes and developments take place swiftly in the globalisating world. Because of this reason, today the change that is mostly talked, affects nearly all the organizations deeply. Organizations faces the problem of adapting to this swift change, It is obvious that, the organizations that are adapted to swift changes will be more productive and effective, and in this way they wiil be more privilaged than the others. In other wods, these organizations will be in a better place abont successand copmpetition than the others. Any organization, that is founded for an aim targets continuous development. But they can't alwyas achieve this target. Because the changes about the organizations affects organizations in different ways. The cause of the development is not only technological developments. The developments of management philosophy and some environmental developments that are not technological hinders the development and success. The organizations ends their exi stance without reaching their planned grouth. The organizations that wouldn'd want to face such conditions should confirm their organization development activities by watching the developments and analysing the tools that wiil reach to organization targets in a goodway. Organizational problems by analysing an organization with various aspects and shows what must be alone to make the organization effective and productive and to rise the performance. The precaotions that are taken as a result of organization development activities not anly rises the efficiency, productivitiy and performance of the organizations but also rises the power of competition if the organiation is in a competitive field. In this way the organization will have a longer life according to the organization that doesn't have organization development activities. Municipalities, that are units of local government, are organizations which works to present human beings various service areas. Municipalities carryon their services in a world in which swift changes are lived. İn order to have more effective and productive municipality servicies, municipality managements need to benefit from organization development activities.