Uluslararası insan hakları mevzuatı açısından polis uygulamaları
Police practices angle from international human rights regulations
  1. Tez No: 122230
  2. Yazar: ÖZKAN GÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOLUNAY ŞENOL ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Çağdaş toplumların siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda büyük önem taşıyan çeşitli sorunları bulunmaktadır. Bu sorunların çözümlenmesi, o toplumdaki insanların çoğunluğunun refahı, güvenliği kısacası mutluluğu üzerinde büyük rol oynamaktadır. Günümüz dünyasında en çok tartışılan konular arasında yer alan insan haklan kavramı 21. yüzyılda insanlık tarafından üstün değerlerden biri haline getirilmiştir. Evrensel bir değer halini alan insan hakları konusu, geçmişte olduğu gibi günümüzde de en çok tartışılan konular içindeki öncelik sırasını korumaya devam etmekte, Türkiye ise bu tartışmaların odak noktasında yer almaktadır. İnsan haklan, insanlığın ortak değerleridir. İnsan haklarının korunmasındaki asıl basan temel olarak, ülkelerin insan haklarının farkında olmasına, insan haklan bilgisine ve insanların temel haklarının yüceltilmesine bağlıdır. Bu nedenle insan haklan kavramı her bireyin zihninin derinliklerinde yer alması gereken bir kavramdır. Avrupa Birliğine girme konusundaki arzusu ve imzalanan birçok uluslararası belgelerle üstlenilen sorumluluklar, ülkemizi insan haklan alanında yeni atılımlar yapmaya zorlamaktadır. Bu oluşum, görevi gereği hassas bir konumda bulunan Emniyet Teşkilatı mensuplarının daha duyan hareket etmesini ve kendi kanunları kadar uluslararası sözleşmelerle üstlenilen yükümlülüklerin de özümsenmesini gerektirmektedir. Bu bağlamda özellikle polisi de ilgilendiren insan haklarıyla ilgili uluslararası metinlerin ve bu metinlerle doğan sorumlukların da bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada temel olarak insan haklan kavramının tarihi gelişimine, uluslararası platformda yer alan insan haklarını koruma mekanizmalarının işleyişine, ülkemizin taraf olduğu uluslararası insan haklan belgeleri çerçevesinde polis uygulamalarına ve polis teşkilatında insan haklan konusunda yapılan faaliyetlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Contemporary communities have some important and big problems in political, economical, social and cultural areas. Solution of these problems have big considerable role on majority of people's welfare, security shortly their happiness. Human rights have become one of the most highly discussed issues of today's world. The concept of human rights is one of the paramount values which mankind has brought to the 21 st century, which will bear the stamp of this concept. Today, human rights issue has universal importance and maintains to carry on priority in the most discussion subjects as to be in the past. And our country takes part in point of the focus of these discussions. Human rights are the common values of humankind. Yet success in the protection of human rights depends largely on public awareness and knowledge of human rights and on the upholding of said rights by the world's people. The concept of human rights must therefore be deeply implanted in everybody's mind. Having a wish of membership for Europan Union and responsibilities of which are taken on with signed international documents, forced our country to make new developments on human rights area. And this statement required that policeman must act more sensible and must adopt international responsibilities as their own laws. This study includes historical improvement of human rights, run to human rights save mechanism in the international platform, police practices around the frame of human rights articles and activities for developing human rights in the police organisation.