Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye Cumhuriyeti polis teşkilatları karşılaştırması
A comparative Study on the U.S' and the Republic of Turkey's Law enforcement Agencies
  1. Tez No: 186855
  2. Yazar: SİNAN ÜLKEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ODYAKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Devletler öteden beri kıyaslama (benchmarking) kavramı üzerinde durmuşlarve kurumları itibariyle kendileri ile aynı işi yapan diğer ülkelerin kurum yadakuruluşları ile kendilerini kıyaslama yoluna gitmişlerdir. Bu sayede yaptıkları işleridaha verimli ve etkili hale getirme yolları aramışlar, kendilerine benzer ama farklıvizyondaki kurumlardan fikir alışverişini benimsemişlerdir. Bu bağlamda,Cumhuriyetin ilk yıllarından beri Türk kamu kurumlarının modernizesinde gelişmişülke modellerinin örnek alınmasının reform çalışmalarında önemli bir yere sahipoldugu görülmektedir. Bu nedenle, günümüzde dünyanın `süper gücü' olarak kabuledilen ABD'nin sahip olduğu güvenlik teşkilatlarının coğrafi olarak çok büyük birülkede nasıl etkili ve verimli çalıştığını personel ve kamu yönetimi perspektifindenkeşfetmenin Türk Polis Teşkilatı açısından önemli olduğu düşünülmüştür.Araştırma Amerika Birleşik Devletlerinin Texas eyaletinde yapılmıştır.Araştırma, ABD'de federal bir kolluk örgütü olan Federal Soruşturma Bürosunun (FBIDallas l Müdürlüğü) ve North Richland Hills (yer yer Denton şehri polis müdürlüğü)şehri polis müdürlüğünün ve Türk Polis Teşkilatının; örgüt yapıları, yönetimsistemleri, personel alımları, personel eğitimleri, terfi sistemleri, personel performansdeğerlendirmeleri, çalışma şartları ve sosyal haklarının incelenmesi, keşfedilmesi vekarşılaştırılması şeklindedir. 2006 yılı itibariyle bu başlıklardaki mevcut uygulamalarve uygulamadaki mevcut mevzuat ve hükümleri ele alınarak mevcut durumun resmiçekilmiştir.Belirtilen bu araştırma konuları, Türk Polis Teşkilatı'nda var olduğu kabuledilen veya problemin tanımlanması ile ilgili olarak yapılan literatür taramasındakarşılaşılan sorunların ortadan kaldırılarak verimliliğin arttırılmasına yönelikçalışmalara destek vereceği düşünüldüğünden dolayı seçilmiştir. Sonuçta ortayaçıkan bulgulardan Türk Polis Teşkilatı'nda uygulanması faydalı olarakdeğerlendirilenler uygulamaya öneri olarak sunulmuştur. Katkının, Türk PolisTeşkilatı'nda kamu yönetimi sorunlarına bir nebze ışık tutarak ve çözüm üreterek,Türk polis örgütünde personelin verimlilik ve etkililiğini arttırmada kullanılmasıumulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Almost all of the public agencies in the world compare themselves with othercountries? public agencies in order to find efficient and effective ways to do business.Generally, they focus on the agencies, which they work in the same field. The Turkishgovernment has obtained many implementations for the public agencies from theabroad and adopted them into their structure and culture since the foundation of theTurkish Republic in the early 1900?s. Today, the U.S. is a highly developed countryand it is called as `the powerful country in the world?. Hence, it is believed that theU.S. has very effective and efficient public and personnel administration systems.Therefore, it is thought to explore the U.S.? law enforcement agencies to find someimplementations to recommend to the Turkish National Police Organization.The research was conducted as a field study in Dallas FBI field office as afederal law enforcement agency, in North Richland Hills Police Department alongwith Denton Police Department as a local law enforcement agency in Texas State ofthe U.S. and the Turkish National Police Organization. It is important to indicate herethat the Turkish National Police has federal type structure throughout the country andit has local structure with the police departments in the 81 cities. Their organizationalstructures, management systems, law enforcement recruitments, law enforcementtrainings, promotion systems, personnel performance evaluations, workingconditions, and benefits were scrutinized, explored, and compared. Their currentpractices, regulations, policies and implementations in 2006 on previous mentionedsubtitles were explored.It was assumed that those topics are problematic in the Turkish NationalPolice and also the literature review made us believed that those topics wereproblematic in the agency. It was believed that the research can help to find somesolutions for those issues. After the completion of the research, the findings, whichare believed to work in the Turkish National Police Organization were recommendedto use as policy implications. It has been hoped that those recommendations canenlighten the police administration problems in the Turkish National Police andstimulate efficient and effective police administration policies.