Vilayet-name-i Hünkar Hacı Bektaş Veli
- Tez No: 122231
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜRRİYET GÖKDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
315 ÖZET Çalışmada ilk olarak H.1034 yılında yazılan“Vilâyet-nâme-i Hünkâr Hacı Bektaş Veli”hakkında genel bilgi verildikten sonra el yazması olan metin tanıtılarak üzerinde yapılmış diğer çalışmalar belirtilmiştir. Dilbilgisi incelemesi; yazım, ses bilgisi ve yapı bilgisi olmak üzere üç ana başlık altında toplanmıştır. Yazım bölümünde metnin yazım özellikleri ve yazının kendi içinde ne denli düzenli olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Ses bilgisi bölümünde metnimizdeki ses özellikleri incelenerek ses olayları ve uyumları belirlenmeye çalışılmıştır. Yapı bilgisi bölümünde ise yapım ekleri, çekim ekleri ve eylem çekimi incelenmiştir. Metin bölümünde yazmanın çeviriyazısı yapılmıştır. Sözlük bölümünde ise sözcüklerin metindeki anlamlan ve hangi dile ait oldukları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
316 SUMMARY In the introduction, the manuscript titled“Vilâyet-nâme-i Hünkâr Hacı Bektaş Veli”composed in H. 1034 was introduced and other related works on the manuscript were reviewed. The grammatical examination of the text was devided in three section: 1- orthography, 2- phonology and 3- morphology. In the first section, orthographical characteristics of the text, were investigated. In the second section, fonologjc characteristics of the text, labial harmony and sound changes were examined. In the third section, inflectional forms of pouns and verbs were studied. The transliteration of the manuscript followed the grammatical investigation. Glossary consisted of the words of the manuscript, their meanings and whichever language they belong to.