Toplum yaşamını etkileyen doğal yıkım olayları
Distructive events that influence the sociely
  1. Tez No: 122238
  2. Yazar: NİHAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT GERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
129 ÖZET Bu çalışmada, doğal yıkım olaylarının toplum yaşamı üzerindeki etkileri tartışılmış ve Türkiye topraklarının bu riskin ne kadar etkisi altında bulunduğu saptanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde, doğal yıkım olayları tanımlanarak Türkiye topraklarının risklerden etkilenme boyutu tespit edilmiştir. İkinci bölümde, dünyadan afet yönetim yapılanmasına örnekler verilmiş, Türkiye'de afet yönetimi süreci dönemler halinde ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca Türkiye'de afet yönetiminde görev alan örgütsel yapılanmalar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise yıkım olaylarına karşı yapılacak çalışmalar üzerinde durularak bu konu yıkım öncesi, sırası ve sonrası süreçleri ile ayrı ayrı ele alınmıştır. Çalışmada kurumsal yapılanma, tarihsel süreç içerisinde değerlendirilmiştir. Yıkım olaylarının topluma olan zararının önlenmesi için yapılan çalışmalar ve alınması gereken önlemler saptanmaya çalışılmıştır. Toplum yaşamını etkileyen doğal afetlerde yasal süreç ile toplumun eğitim düzeyinin taşıdığı önem, yıkım olaylarının olumsuz etkilerini azaltmak bakımından önem taşımaktadır. Olaylarda yasal süreç ve toplumun eğitim gerekliliği boyutu incelenerek toplumsal yaşamın bir parçası olan yıkım olaylarının etkinliğinin önlenmesi ile ilgili saptamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
130 SUMMARY The purpose of this study is to investigate the effects of natural diasters on social life to find out how much treat Turkish lands have by natural disasters. In the first Chapter we defined natural disasters. By using this deflations we tried to find the range of effects on Turkish lands. In the second Chapter anti-disaster projects we developed. In these projects, we examined the activities that should be conducted before disaster, duiring the disaster and after the disaster. We offered some disaster (crisis) management organizations in Turkey and gave some examples from ground the world. In the third Chapter, we examined the history of crisis managements programs in Turkey. In this study, organizational structure is investigated in historicial process. In order to prevent the possible damages, disasters cause on society, precautions that need to be taken were offered. The necessity of the education of people and legal process were also suggested by this study in order to prepare society to deal with developing effects of natural disasters.