İnternet teknolojisinin değişim mügendisliğine uygulanması
Application of internet technology on reengineering
  1. Tez No: 122277
  2. Yazar: TARIK ZİYA KABOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Değişim mühendisliği işletmelerde verimlilikte radikal iyiliştirme yapmak amacıyla kullanılmaktadır. İş süreçlerinin yeniden yapılandırılması sırasında yapılan radikal değişiklikler değişim mühendisliği uygulamalarını başarısız kılabilmektedir. Değişim Mühendisliği uygulamalarının %50-%70'i başarısızlıkla sonuçlandığı bilinmektedir. Değişim mühendisliği uygulamalarına etki eden yönetsel ve organizasyonel faktörlerin yönetilmesi ile değişim mühendisliği uygulamalarının başarısı artmaktadır. Internet teknolojisi, işletmelerin iş süreçlerini yeniden tasarımlamalarında çok yeni olarak kullanılmaktadır. Bu tezin amacı, internet teknolojisi kullanılarak iş süreçlerinin yeniden yapılandırılması uygulamaları sırasında, yönetsel ve organizasyonel faktörlerin değişim mühendisliği çalışmalarına olan etkilerini incelemektir. 84
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Reengineering is used to produce radical increases in productivity at organizations. Radical changes during business processes reengineering may cause the reengineering project to fail. Reengineering implementation failure rates are known as high as 50 to 70 percent. By managing the organizational and managerial factors that effect reengineering implementation, the success of the reengineering projects can be increased. Recently, internet technology is being used to redesign the business processes at organizations. The purpose of this thesis is to examine the organizational and managerial factors affecting the implementation of the business process reengineering using internet technology. 85