Akut semptomatik femoropopliteal bypass greft obstrüksiyonlarinda endovasküler tedavinin etkinliği
The efficacy of endovascular treatment in acute symptomatic femoropopliteal bypass graft obstructions
- Tez No: 798782
- Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF UMUT ÖZYER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Alt ekstremite tıkayıcı arter hastalıklarında uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de femoropopliteal bypass greftleridir. Otolog safen ven greftlerinin 5 yıllık açık kalım oranı yaklaşık %70 iken PTFE greftlerin 5 yıllık açık kalım oranı yaklaşık %40-50'dir. Bypass greft stenoz veya oklüzyonları sıklıkla extremite canlılığını tehdit eden iskemiyle sonuçlanır. İskemiye yol açan femoropopliteal bypass greft stenoz/oklüzyonlarında 4 ana tedavi yöntemi tanımlanmıştır. Bunlar; konservatif tedavi, cerrahi trombektomi, greft replasmanı ve endovasküler tedavi yöntemleridir. Bu yöntemlerden sonuç alınmaması durumunda amputasyon seçeneğine gidilebilir. Son yıllarda endovasküler tedavi yöntemleri daha az invaziv olması nedeniyle femoropopliteal bypass greft stenoz/oklüzyonlarının tedavisinde ilk seçenek haline gelmeye başlamıştır. Ancak yapılan çalışmalarda, endovasküler tedavi yöntemlerinin greft obstrüksiyonlarında primer tedavi başarısı yüksek bulunmakla beraber uzun süreli açık kalım oranlarının cerrahi tedaviler kadar başarılı olmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle femoropopliteal bypass greft tromboz veya stenozlarında tedavi yaklaşımında tam bir konsensus oluşturulamamıştır. Çalışmamıza, Şubat 1997 ve Mart 2012 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı Girişimsel Radyoloji Bölümünde akut femoropopliteal bypass greft trombozu veya stenozu nedeniyle başvuran ve endovasküler tedavi uygulanan, yaşları 31 ila 86 arasında değişen 35 hastadaki 40 greft dahil edildi. Tromboze veya hemodinamik olarak anlamlı stenoz bulunan greftlere uygulanan endovasküler tedavi yöntemleri; katater aracılığıyla intraarteriyel trombolitik tedavi, perkütan transluminal anjioplasti ve stentleme işlemleridir. Endovasküler tedavi sonrasında klinik izlem kardiyovasküler cerrah tarafından yapılmıştır. Bu kontrollerde greftin açıklığı; fizik muayene bulguları ile değerlendirilip oklüzyon veya stenoz şüphesi olan hastalara renkli veya dupleks Doppler US incelemesi, BTA, MRA (1,5T) veya DSA tetkikleri yapılmıştır. Ciddi alt ekstremite iskemisine yol açabilen femoropopliteal bypass greft oklüzyon veya stenozlarının tedavisinde kullanılan endovasküler tedavi yöntemleri özellikle daha az invaziv olması sebebiyle de son yıllarda ön plana çıkan yöntemlerdendir. Literatürde alt ekstremite bypass greftlerinin tıkayıcı hastalıklarına yönelik uygulanan tedavi yöntemleriyle ilgili pek çok çalışma yapılmasına rağmen tedavi yaklaşımı hala tartışmalıdır. Bu çalışma ile akut tromboze veya stenotik femoropopliteal bypass greftlerinde endovasküler tedavi yöntemlerinin başarısı, işlem sonrası açık kalım oranları, semptomatik nüksleri, amputasyon gereksinimi ve komplikasyonları değerlendirilerek akut femoropopliteal bypass greft obstrüksiyonlarında endovasküler tedavi yönteminlerinin etkinliğini belirlemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Femoropopliteal bypass grafting is one of the treatment options for lower extremity arterial occlusive diseases. Several studies indicate an approximately 70% 5-year patency rate for autologous vein grafts and a 40% to 50% 5-year patency for PTFE grafts. Occlusion or stenosis of bypass grafts often results in limb-threating ischemia. There are four treatment options for femoropopliteal bypass graft occlusions or stenosis. These options are conservative management, surgical thrombectomy, graft replacement and endovascular treatment options. If none of these treatment approaches is successful, amputation can be performed. In recent years, because of the less invasiveness of endovascular treatment options, they have become the first choice management for occlusive or stenotic femoropopliteal bypass grafts. However some studies suggest that although the initial success rate of endovascular treatment options are high, the long term patency rates are not as good as surgical treatment options. For this reason, there is no consensus about the treatment approach of femoropopliteal bypass graft thrombosis or stenosis. From February, 1997 to March, 2012, 40 acute thrombosed or stenotic femoropopliteal bypass grafts in 35 patients that were treated with endovascular treatment options at the Department of Interventional Radiology in the University of Baskent Hospital, Ankara, were included to our study. Patient ages range from 31 to 86 years. Endovascular procedures, performed on thrombosed or hemodinamically significant stenotic grafts were catheter directed intraarterial thrombolytic therapy, percutaneous transluminal angioplasty and stent placement. After the endovascular procedures, patients were followed by cardiovascular surgeon. In the follow-up, the graft patency was determined by physical examination. Patients with suspected graft failure were evaluated by color or duplex Doppler ultrasound examination, computerized tomography angiography, magnetic resonance angiography (1,5T) or digital subtraction angiography. In recent years, because of the less invasiveness of endovascular treatment options, these options have taken over for femoropopliteal bypass greft obstructions which can result in severe ischemia. Although there were many studies about the treatment options for femoropopliteal bypass graft obstructions, the treatment approach is stil controversial. The goal of this study was to evaluate the effectiveness of endovascular treatment options for acute femoropopliteal bypass graft occlusions or stenosis by comparing post-procedural treatment success, patency rate, reocclusion or restenosis rate, amputation rate, complication rate with the other treatment options.