Feminist Hukuk eleştirileri bağlamında Türkiye'li kadınların hukuk deneyimleri
The Law experiences of the women of Turkey of the context of feminist criticisms on law
  1. Tez No: 122303
  2. Yazar: OYA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Aydın, Oya, Feminist Hukuk Eleştirileri Bağlanımda Türkiye'li Kadınların Hukuk Deneyimleri. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç, Dr. Serpil Sancar, 125 s. Tezin konusu Türkiye' li kadınların hukuk deneyimleridir, Konu, feminist hukuk eleştirileri bağlamında ele alınmıştır. Birinci bölümde feministlerin hukuka yönelik eleştirilerinden önce klasik hukuk teorisinden kısaca söz edilmiştir. İkinci bölümde hukuk ve kadın sorunu arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılması bakımından, hukuk- iktidar ilişkisi toplumsal cinsiyet açısından ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'li kadınların deneyimlerine ilişkin araştırmalar anlatılmıştır. Eşit haklar mücadelesi, uzun yıllar kadın hareketinin en önemli konularından birisi olmuştur. 20, Yüzyılın ikinci yarısına gelindiğinde dünyanın bir çok yerinde yasal düzeyde kadın-erkek eşitliği sağlanmıştır, Ancak kısa zaman sonra yasal eşitliğin gerçek yaşamda eşitliğe denk düşmediğinin fark edilmesi üzerine, kadınlar hukuk teorisi ve pratiğini toplumsal cinsiyet açısından sorgulamaya başladılar. Feminist hukuk eleştirileri başlığı altında özetlemeye çalıştığım bu eleştirilere göre; hukuk toplumsal cinsiyet açısından, iddia edildiğinin tersine nötr değildir; eril özellikler taşır, Bu eril özellikleri nedeniyledir ki kadınları aşağılar, kadınların deneyimlerini ve dilini dışlar. Üçüncü bölümde aktarılan araştırma sonuçlan, Türkiye'li kadınların hukuk deneyimlerinin hukuka yönelik feminist eleştirileri doğruladığını göstermektedir. Kadınlar, en çok karşılaştıkları hak ihlali olan şiddet durumunda bile hukuksal koruma mekanizmalarına başvurmamaktadırlar. Hukuksal mekanizmalara başvuran kadınların çoğu büyük sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma ile Türkiye'li kadınlar açısından hukukun, hak koruyucu işlevini yerine getirmesinde önemli boşluklar olduğu somutlanmıştır,
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aydın, Oya, The Law Experiences of the Women of Turkey On the Context of Feminist Criticisms on Law, Master's Thesis, Advisor; Doç.Dr, Serpil Sancar, 125 p, The subject matter of this thesis is the law experiences of the women of Turkey. It has been analyzed on the context of the feminist criticisms on law. In Chapter 1, coming before the feminists' criticisms to law, the traditional/classical law theory has been shortly explained, In Chapter 2, the law-power relationship has been analyzed in terms of social gender in order to get the relationship between the law and women problem understood better. In Chapter 3, researches on the experiences of the women of Turkey have been explained. The struggle for equal rights has been one of the most important themes of the women movement for long years. By the second half ot the twenth century, male-female equality has been realized on the legal basis in many parts of the world. After a short time, however, women began to question the law theory and practice in terms of social gender when they were aware that legal equality didn't coincide with the equality in real life. According to the criticisms, I have enlisted under the title of Feminist Criticisms on Law; law is not neutr interms of the social gender contrary to the presumptions made ever before, it carries male features on it. Because of these male features of law, it deteriorates women and it puts the language and experinces of women out-of-doors. The research results given in Chapter 3, show that the practices of the women in Turkey corroborate the feminist criticisms to law, Women don't apply to the legal mechanisms of prevention even in the case of violence which is the most frequent way of right infringement they face. Most of the women applying to the legal mechanisms are facing with difficulties. As a result, it is obvious within this thesis that there are important gaps in the realization of right establishing and right protecting functions of the law on the side of the women of Turkey.