Thomas Hardy'nin The Return of the Native, The Woodlanders ve Tess of the d'Urbervilles adlı romanlarında eski ile yeni çatışması
The Conflict between old and new in Thomas Hardy's novels: The Return of the Native, The woodlanders and Tess of the d'Urbervilles
  1. Tez No: 122306
  2. Yazar: BERNA İNCEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN ELBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Thomas Hardy'nin The Return of the Native (1878), The Woodlanders (1887) ve Tesş of the DlJrbervilles (1891) romanlarındaki eski yeni çatışmasını doğalcılık bakış açısından incelemektir. Giriş bölümünde, Hardy'nin içinde yaşadığı 19.yüzyıl Viktorya dönemi İngiltere'sinin geçirdiği sosyal ve ekonomik değişimler ele alınır. Ayrıca Hardy'nin Viktorya dönemi sonlarına has karamsar bir anlayışa sahip olduğu vurgulanır. Birinci, İkinci ve Üçüncü bölümlerde sırasıyla The Return of the Native. The Woodlanders ve Tess of the D'Urbervilles romanlarında ortaya çıkan eski yeni çatışması ve roman kişilerine etkilerim ayrıntılı olarak incelenir. Bu romanlarda, Hardy'nin“modernizmin sancısı”olarak nitelendirdiği Viktorya döneminden Modern çağa geçişte yaşanan sorunlar gözlemlenir. Bu çalışma, incelenen romanlardaki roman kişilerinin eski ile yeni çatışmasındaki durumlarının genel olarak değerlendirilmesiyle son bulur. 108
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to analyse the conflict between old and new from the naturalist point of view in Thomas Hardy's three novels: The Return of the Native (1878), The Woodlanders (1887) and Tess of the D'Urbervilles (1891). The Introduction explains the social and economic changes in the nineteenth century Victorian England through which Hardy lived. The Introduction also highlights Thomas Hardy's pessimistic understanding peculiar to the late Victorian period. In Chapters I, n and in the conflict between old and new and the effects on the characters in the novels are studied in detail in The Return of the Native. The Woodlanders and Tess of the D'Urbervilles respectively. In these novels what Hardy called“the ache of modernism”, that is the problems which appeared in the transition period between the Victorian Age and the Modern Era, is observed. This study ends with a general evaluation of the situation of the characters in the analysed novels. 107