Through the eyes of Thomas Hardy: Status of women within the socio-cultural context of victorian society
Thomas Hardy'nin bakıs açısından kadının vıctorya toplumunda sosyo kültürel yeri
- Tez No: 218318
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA EGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu calışmada 19. yüzyıl Victoria döneminin önemli edebiyatçısı Thomas Hardy'nin 1878- 1895 yılları arasında yayımlanan The Return of the Native, The Mayor of Casterbridge, The Woodlanders, Tess of the D' Urbervilles ve Jude the Obscure adlı beş romanı ele alınmaktadır. Bu romanlar, genel anlamda, eleştirel-gerçekçi bir yöntemle dönem İngilteresinin sosyo-kültürel ve ekonomik durumunu yansıtmaktadırlar. Roman yazımında gerçekci üslubu benimseyen Hardy'nin bu eserleri 19. yüzyıl İngilteresinin tarihsel perspektifi göz önünde bulundurularak incelenmektedir.Tezin alanı Victoria döneminde kadınların toplumdaki yerinin gerçekçi yazar Hardy'nin bakış açısından incelenmesiyle sınırlandırılmıstır. Bu çerçevede çalışmada iki boyutlu bir yaklaşım sergilenmistir: Bir yandan 19. yüzyıl İngiliz toplumunda bireysel ve kurum bazında kadınların nasıl tanımlandıkları ele alınırken diğer yandan da Hardy'nin bu tanımlamaya karsı tutumu incelenmektedir.Hardy romanlarında ataerkil İngiliz toplumunun kadınlara olan tutumunda belirleyici rol oynayan aile, evlilik ve din kurumlarına eleştirel bir gözle bakmakla kalmayıp, toplumun yapı taşı olan bu kurumların kadınları baskı altına aldıklarının ısrarla altını çizer. Kadınlar bu kurumlar tarafından kendilerine çizilen sınırlı alan dışında yaşam hakkına sahip değillerdir. Dolayısıyla bireyselliklerini ortaya koyabilme ve kişiliklerini geliştirebilme olanağı bulamamaktadırlar. Kadınlara sadece onları ekonomik anlamda eşlerine bağımlı kılan ?melek ruhlu ev hanımı? payesi uygun görüldügü gibi, bu kapsam dışında başka arayışlara girmeleri de bu kurumların yaptırım gücü sayesinde engellenmektedir.Toplum değerlerini belirleyen bu kurumları Hardy bağnaz olarak değerlendirir ve onların ceza merkezli yaptırım güçlerini eleştirir. Bunu yaparken de toplumun baskıcı tutumuna karşı durmaya calışan kadınları ön plana çıkarır. Okuyucu da bu kadınların kişiliklerini ortaya koyma savaşlarına şahit olur. Hardy'nin duyduğu endişe bireyselliklerini ortaya koymak icin savaş veren bu kadınların toplum karşısında aciz bırakıldıkları endişesidir. Çünkü radikal tutumları nedeniyle bu kadınlar toplum tarafından hep ağır şekilde cezalandırılırlar romanlarında. Ne yazık ki aldıkları ceza verdikleri savaşın da sonu anlamına gelmektedir.Çalışma Hardy'yi bu eleştirel tutumuyla yenilikçi bir yazar olarak ortaya koymaktadır. Ne varki yaşadığı toplumda var olan kadın sorunlarına bire bir çözüm getiremese de, Hardy bu konuya ışık tutarak kadınların konumlarının yeniden gözden geçirilmesi gerekliliğine önemli bir çağrı yapmıştır.
Özet (Çeviri)
This study covers five novels of Thomas Hardy (The Return of the Native, The Mayor of Casterbridge, The Woodlanders, Tess of the D? Urbervilles and Jude the Obscure) who is considered to be one of the major literary artists of the 19th century Victorian period. With a social-realistic method, these novels picture the socio-cultural and economic situation of Hardy?s society. Therefore, the study deals with the works of Hardy within the historical background of this period.The study is restricted to how in his fiction Hardy, from his own social-realistic perspective, re-presents the attitude of the Victorian society towards women. This investigation runs two issues in parallel: how society identifies women and how Hardy reacts to the kind of identity society grants women.Hardy not only criticises the social institutions of his society such as family, marriage and religion which play a defining role in shaping the role of women but also he fervently underlines the fact that these institutions pressurise women in every phase of their lives. Women are not given a living space outside the boundaries these institutions draw for them. For this reason, they do not have the opportunity to develop their own identity outside their limited space. They are only given the status of ?the angelic housewife? which binds them to their husbands economically. They are also not authorised by these institutions to search for a different identity than what is already prescribed to them.Hardy defines these institutions that give shape to the common opinion of society as narrow-minded and he criticises their methods of silencing the voice of women by means of penalty. In doing this he foregrounds the type of women who try to stand against the pressurising attitude of society and gives the opportunity to his readers to witness the fight of these women to get their personality acknowledged. Hardy?s concern is that these women are made powerless by these institutions, which have the power to punish them if they attempt to revolt. In his novels the revolutionary type of women always get punished which unfortunately brings their fight to an end.As in his novels Hardy had been bold enough to deal with such unauthorised issues, this study foregrounds him as a revolutionary writer. Although Hardy cannot bring an instant solution to the problems of women he nevertheless makes a powerful call to his society as to the necessity of reviewing the place of women in society.