Türkçe dersi öğretiminin başarısının değerlendirilmesi ve karşılaştırmalı olarak incelenmesi (Mardin-Malatya illeri örneği)
The Evaluation of success of teaching Turkish lesson and comperetively investigation
  1. Tez No: 122323
  2. Yazar: AYHAN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Mardin ili Nusaybin ilçesi merkez ilköğretim okullarında Türkçe dersi öğretiminin başarısının değerlendirilmesi ve karşılaştırmalı olarak incelenmesine çalışıldığı bu araştırmayla, Mardin ili Nusaybin ilçesi merkez ilköğretim okullarının 4 ve 5'nci sınıflarına devam eden öğrencilerin Türkçe dersindeki başarı düzeyleri ile, Malatya ili merkez ilköğretim okullarının 4 ve 5'nci sınıflarına devam eden öğrencilerin Türkçe dersindeki basan düzeyleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığı, öğretmenlerin görev yaptıkları yere göre Türkçe ders kitaplarım içerik yönünden yeterli bulup bulmadıkları, öğretmenlerin görev yerlerinin, öğrenim düzeylerinin, kıdemlerinin ve yaşlarının öğrencilerin Türkçe dersi öğretimindeki basanlarım etkileyen bir etken olup olmadığı ve örnekleme giren öğretmenlerin konuyla ilgili çeşitli boyutlardaki görüşlerini tespit etmek amaçlanmıştır. Verileri elde etmek için, amaçlan gerçekleştirici nitelikte ölçme araçları hazırlanmış ve çalışma grubunu oluşturan ilköğretim okullarının 4 ve 5'nci sınıflardaki 452 öğrenciye Türkçe basan testi uygulanmıştır.Ayrıca çalışma grubunu oluşturan 62 öğretmene anket uygulanmış ve Türkçe dersi öğretiminin başarısının değerlendirilmesi ve karşılaştırmalı olarak incelenmesiyle ilgili görüşleri alınmıştır. Elde edilen bulguların ışığında şu sonuçlara ulaşılmıştır.. Malatya ili merkez ilköğretim okullarının 4 ve 5'nci sınıflarına devam eden öğrencilerle, Mardin ili Nusaybin ilçesi merkez ilköğretim okullarının 4 ve 5'nci sınıflarına devam eden öğrencilerin Türkçe basan testinden elde ettikleri toplam puanlara bakıldığında basan ortalamaları arasında Malatya' daki öğrencilerin lehine anlamlı bir fark olduğu görülmüştür.. Malatya ili merkez ilköğretim okullarının 4 ve 5'nci sınıflarında görev yapan öğretmenler Türkçe ders kitabım içerik yönünden uygun bulurken, Mardin ili Nusaybin ilçesi merkez ilköğretim okullarının 4 ve 5'nci sınıflarında görev yapan öğretmenler Türkçe ders kitabım içerik olarak uygun bulmamışlardır.. Mardin ili Nusaybin ilçesi merkez ilköğretim okullarına devam eden öğrencilerin Türkçe dersindeki basan düzeyinin düşük olması, öğretmen kaynaklı olabileceği gibi, yörede konuşulan dilin, resmi dil olan Türkçe'den farklı olması ve Türkçe dersi öğretiminin anadili Türkçe olan çocuklara öğretilen yöntemlerle öğretiliyor olması da olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the success of teaching Turkish by comparing the 4th and 5th grade students in the central primary schools of Nusaybin, Mardin with 4th and 5th grade students in the central primary schools of Malatya. In this study, the success level in Turkish lesson, of 4th and 5th grade students in the central primary schools of Nusaybin, Mardin and the success level of 4th and 5th grade students in the central primary schools of Malatya was measured by a Turkish success test Moreover, the effects of the assignment place, the education levels, the ages and the seniorities of teachers on teaching Turkish were researched. In addition to all of this, the opinions of teachers about the appropriateness the contents of Turkish language books according to their assignment place were determined. In this study, A Turkish success test was applied to 452 4th and 5th grade students, and a questionnaire was also applied to 62 teachers in these schools in order to get their opinions about the evaluations of the success of teaching Turkish by the way of comporision. The following results were obtained: 1. When we look at the total scores obtained from the Turkish success test, 4th and 5th grade students in the central primary schools of Malatya are more successful than 4th and 5th grade students in the central primary schools of Nusaybin, Mardin. 2. The teachers of the 4th and 5th grade students in Malatya found the Turkish language books sufficient in respect of contents where as the teachers of the 4th and 5th grade students in Mardin didn't find the content of the Turkish language book convenient. 3. It was determined that the success or failure of the teachers involving the sampling wasn't due to their assignment place, education levels, ages or seniorities. 4. It was It was determined that the success or failure of the teachers involving the sampling was due to the differences in the native languages. That is, the students in Nusaybin speak Kurdish in order to communicate so the used methods for teaching Turkish and the contents of the Turkish language books may cause problems on teaching Turkish. II