Boşanmış kadınlarda ruhsal çöküntü (depresyon) ve kültür ilişkisi sosyal antropolojik araştırma
Depression culture relationship in divorced women, social anthropological research
  1. Tez No: 122339
  2. Yazar: MERYEM BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS TEMREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Psikoloji, Anthropology, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji ve Etnoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Araştırma, Ankara Üniversitesi, Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü ve Sosyal Sigortalar Kurumu, Etlik Eğitim Hastanesi, Psikiyatri Servisinde, ruhsal çöküntü tanısı almış ve boşanmış 40 kadın ile görüşme tekniği uygulanarak yapılmıştır. Kadınlarda, ruhsal çöküntünün açığa çıkmasında kültürel etmenlerin öneminin araştırılması amaçlanmıştır. Bu nedenle kadınlarda boşanma öncesi ve sonrası, ekonomik değişimler, boşanma öncesi, boşanma aşaması ve boşanma sonrası sosyal çevreleri, ile ilişkiler eski evlilikleri sırasında ve sonrasında yaşadıkları ruhsal ve duygusal sorunlar araştırılmıştır. Görüşme yapılan kadınların çoğunluğu ( % 62.5 ), üniversite mezunu olup, % 87.5 'inin iş yaşamı vardır. Kadınların önemli bir bölümü ( % 55.0), eşlerinin,şiddet uygulaması nedeniyle boşanmışlardır. Kadınların çoğunluğu ( % 72.5), sorunlarını aileleri ile paylaşmışlar, %80.0 ' i boşanma kararını kendisi almıştır. Kadınlar, evlilikleri sırasında ve boşandıktan sonra ruhsal sıkıntılar yaşamış ve sıkıntılarını aileleri ( % 45.0), ve arkadaşları (% 42.5) ile paylaşmışlardır. Kadınların küçük bir bölümü ( % 15.0), eski evlilikleri sırasında ruhsal çöküntü (depresyon) rahatsızlığı nedeniyle psikiyatrik yardım almışlardır. Ruhsal çöküntü ( depresyon) tanısı almış kadınların yansı ( % 50.0), rahatsızlıklarını kötü giden veya sonlanan ilişkilerine bağlamışlar % 52.5 'i, psikiyatrik yardım almaya kendileri karar vermiştir. Kadınların, boşandıktan sonra % 57.5 'inin, eski evliliklerine göre daha iyi oldukları, % 42.5 'inin yokluk, yalnızlık ve güvensizlik duydukları görülmüştür. *#*>'** \ 169
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been done with he intervien technique applied to 40 widowed women receiving diagnosis of psychological depression from Ankara University faculty of medicine, Department of Psychatry and Social Insurance institute Etlik Training Hospital Pscyhatry Service. The research of me signifiance of me cultural factors leading to psycholigical depression in women has been aimed. Therefore, ecomomic changes in women before and after divorce and the psychological and emotional problems they faced during and after their previous marriages have been explored. The majority of the women interviewed being a university qraduate (62.5 %), 87.5 % has been observed to have a job. A considerable number of these women (55.0 %) divorced because of their husband's violence. Most of these women ( 72.5 % ) shared their problems with their families and 80.0 % took the decision of divorcing by themselwes. These women experienced psychological problems during their marriages and after their divorce and they shored their problems with their family (45.0 %) and friends (40.5 %). A minority of these women (15.0 %) have received psychhatric aid owing to psycholigical depression during their previous marriages. A half of the women getting psychological depression diognosis (50.0 %) related their illenss to their deteriotating or ended relationships and 52.5 % decided to receive psychiatric aid by themselves. 170