Arkaik Dönem attika vazoları üzerinde görülen düğün ve cenaze sahneleri
Wedding and funeral scenes on attic pottery from the Archaic period
- Tez No: 122364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN DORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
VI.ÖZET Attika Seramiği, M.Ö.650-480 yıllan arasında en gelişmiş dönemini yaşamıştır. Bu dönemde seramiklerin önceki dönemden devam eden bir geleneği yansıttığı görülmektedir. Dönemin seramiğinin asıl gelişimini gösteren ise Attika seramikleri üzerine yapılan resim ve tasvirlerdir. Bu tasvirler de, kendi içlerinde ilk ortaya çıkan Siyah Figürlü örnekler ve ardından gelen gelişmiş seramik safhası olan Kırmızı figürlü örnekler şeklinde ayrılabilmektedir. Düğün ve cenaze gelenekleri Yunan dünyasında çok eskiden beri gelen bir kültür devamlılığım yansıtmaktadır. Özellikle düğün' de gelin ve damadın yıkanarak arındırılması, nedime ve sağdıcın yardımcı oluşu, gelinin yeni evine çeyiziyle birlikte gidişi, duvak olgusu; cenaze'de ise yas tutma geleneği, ölü için yemek verilmesi, kadınların dizlerine vurarak ağıt yakmaları, ölünün iyi Özelliklerinin anılması, belli zamanlarda ölünün törenlerle anılması Antik Yunan' la günümüz arasındaki benzerliklerdir. Ayrıca, antik dönemde, düğün ve cenaze törenleri arasında, ziyafet düzenlenmesi, bu törenlerde müzik ve şarkının (cenazede ağıt ya da övgüler) yer alması, iki törenin de geçiş anlamı ifade etmesi gibi benzerlikleri de belirtmek gereklidir. Siyah ve kırmızı figür tekniğinde boyanmış olan seramikler üzerinde düğün ve cenaze sahneleri de betimlenmiştir. Sonuç olarak, bu vazolar üzerinde görülen cenaze ve düğün tasvirlerinden, Antik Yunan dünyasında düğün ve cenaze olgusunun çok önemli bir yere sahip olduğu anlaşılmaktadır. 227
Özet (Çeviri)
VII.SUMMARY Attic pottery lived its most developed period between 650-480 B.C. In this period, pottery seemed to reflect the tradition continued from the preceeding period. The exact development of the pottery of this can be seen by the pictures and the depictions on them. These can be grouped as the scenes seen in black-figure and the ones in red-figure. Especially, in wedding, the purification of the groom and bride, the assistance of maid of honour and the bestman, taking the bride to her new home with her dowry, the case of bride veil; and in the funeral, mournings tradition, feast for the dead, lamenting of women, memorization of the dead in certain times are the similarities between ancient Greece and today. In addition, in the ancient times, there are some similarities between wedding and funeral rites as feast arrangements, music and singing (in the funeral lament or boasting) and the passing" meaning of both ceremonies. The wedding and funeral rites were also depicted on the black-figured and red-figured vases. In conclusion, it can be understood from these depictions on vases that, these wedding and funeral rites were very important in the ancient Greek society. 228