Mesudiye ve Şerefiye köyleri sosyo-kültürel yapılarının karşılaştırılması
The Comparison of socio-cultural structure of Mesudiye and Şerefiye villages
- Tez No: 122369
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ ERGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Tez önsöz, giriş, üç bölüm, sonuç, kaynakça ve eklerden ibarettir. Girişte tezin konusu, amacı, önemi ve yöntemi açıklanmıştır. Tezin konusu etnik kimlikleri Kırım Tatarı olan Eskişehir'in Mahmudiye ilçesine bağlı Mesudiye ve Şerefiye köylerinin sosyo-kültürel yapılarının halk bilimi açısından incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Tezin amacı iki köyün mevcut kültürlerini derlemek, sosyo-kültürel yapılarının incelenmesi ile benzer ve farklı yönlerini saptamak ve etnik kimliklerini ortaya koymaktır. Tezin Kırım Tatar kültürünün bugünkü durumunu, alt sistemlerinin yapısını ortaya koymada ve kültürel değişim sürecinin boyutlarının saptanmasında önemli olacağı düşünülmüştür. I. Bölümde Eskişehir ili, Mahmudiye ilçesi, Mesudiye ve Şerefiye köyleri ve Kırım Tatarları hakkında bilgi verilmiştir. II. Bölümde her iki köyün sosyo kültürel yapılarındaki benzer ve farklı yönler gösterilmiştir. 1 11. Bölümde iki köyün sosyo-kültürel yapılarındaki benzer ve farklı yönler gösterilmiştir. İki köyün sosyo-kültürel yapılarının monografik bir yapıda ortaya konulması ve halk bilimi açısından karşılaştırılması sonucunda birbirine benzediği görülmüştür. İki köyün sosyo-kültürel yapılarındaki farklılıkların ise daha çok ayrıntılarda görülen farklılıklar olduğu saptanmıştır. Etnik grup olmaları açısından değerlendirildiğinde iki köyde de pek çok adet ve gelenekleri ile Kırım Tatar kültürünün sürdürüldüğü söylenmiştir. İki köyün konuştukları dile (Tatarca), kökene (Kırım Tatarı-Türk), kültürel ve fiziki farklılıklara göre kendilerini“Kırım Tatarı”,“Tatar”şeklinde tanımlanması etnik kimliklerini ortaya koymaktadır. Kaynakçada Kırım Tatarları, etnik kimlik, etnik grup, sosyo-kültürel yapı, göç, kültürel değişim süreci, köy monografi çalışmaları ile ilgili okunan, incelenen kaynaklar verilmiştir. Eklerde alan araştırmasında kullanılan görüşme cetveli, tezin içinde yer alan kelimelerden oluşan sözlük, görüşülen kaynak kişiler hakkında bilgiler, köylere ve Tepreş'e ait fotoğraflar ve köylerin haritaları bulunmaktadır. 320
Özet (Çeviri)
This thesis consists of preface, introduction, three parts, conclusion, bibliography and suplementary. In the introduction part the subject, the aim, the importance and the methods used are explained. The subject of the thesis is the examination and comparison of the socio- cultural structure of the people, whose ethnic identities are Crimean Tatars and who live in Mesudiye and Şerefiye which are the villages of Mahmudiye, a town of Eskişehir, according to the science of folklore. The aim of the thesis is to codify the available culture of the two villages, to appoint the similarities and differences by examining the socio-cultural structure of the two villages and to determine their ethnic identity. It is thought that this thesis is going to be an important source in order to realise the present culture and sub systems structure of Crimean and Tatars and also to prove the dimensions of the cultural change procedure. In the first part some information has been given about the city of Eskişehir, the town of Mahmudiye, Mesudiye and Şerefiye villages and the Tatars of Crimean. In the second part the socio-cultural structure of both villages has been explained. In the third part the similarities and differences in the socio-cultural structure of both villages have been indicated. At the end of the monographic study of the socio-cultural structure of the two villages and the comparison of them according to the science of folklore it has been understood that both villages are similar to each other. It has been seen that the differences between the two villages socio-cultural structure is mostly in details. When they have been considered in terms of ethnic groups and evaluated accordingly it is seen that their culture is the continvation of Crimean and Tatar culture in most customs and traditions. The language which is spoken in both villages is called the Tatar, etymologically it is called the Tatar dialect of Turkish, the people describe themselves as Crimean Tatars or the Tatars according to their physical appereance and cultural features. This shows the ethnic identities of them. In the bibliography the names of the books which have been read and examined about the Crimean Tatars, ethnic identity, ethnic groups, socio-cultural structure, immigration cultural change procedure and monographic study of villages were given. In the suplementary you can sec the interview chart which was used in the field research, the glossary, the resource which contains information about the people who had been interviewed, the photographes which belong to the villages and Tepreş and the maps of the villages. 321