Planlamanın çevre korumadaki yeri
Place of planning in environmental conservation
- Tez No: 122415
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Demir, Niyazi Özgür, Planlamanın Çevre Korumadaki Yeri. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Nükhet Turgut, 84s. Dünyada sanayileşme ile birlikte ortaya çıkan kentleşmenin olumsuz sonuçlarından biri çevrenin bozulması sürecinin başlamasıdır. Bu olumsuz gelişmenin bertaraf edilmesi için kentlerin gelişimlerinin kontrol altına alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu amaçla geliştirilen planlama yaklaşımları önceleri teknik altyapı ve estetik kaygılarla yönlenmişken, sonraları, kentlerin doğal çevrenin içinde yer alan ve doğal çevreden ayrı düşünülemeyecek oluşumlar olduğu gerçeğinin farkına varılması, kentsel planlamanın sistem yaklaşımı ile ele alınması gerekliliğini ortaya koymuştur. Bunun sonucunda da kent planlamanın çevrenin korunmasında bir araç olarak kullanılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Dünyadaki bu gelişmelere paralel olarak Türkiye'de cumhuriyetin ilanı sonrası yaşanan kalkınma çabalarında öncelikli amaç, savaş yıllarının sebebi olan fakirlik ve yoksulluktan kurtulmaktı. Bu sebeple o yıllarda ulusal politikalar içinde çevrenin korunması çok daha az öncelikli hatta hemen hemen öncelikli bile değildi Türkiye de çevrenin korunmasına yönelik ilk ciddi çabaların oluşması 80'li yılların ilk yarısına rastlamaktadır. Bu yıllarda çevrenin korunmasına yönelik yasal düzenlemeler yapılmıştır. 1980 sonrasındaki Türkiye'de ithal ikameci ekonomi politikalarından serbest ekonomiye geçişin sonucu olarak sosyal ve ekonomik yapıda ki değişim neticesinde toprak rantının kamuya dönmemesi, çevresel değerlerin gözetilmeksizin tüketilmesinin en önemli sebebi olarak ortaya çıkmıştır. Ancak Türkiye'deki tüm olumsuz gelişmelere karşın, gerçekleştirilen yasal düzenlemeler ve çevrenin korunmasına yönelik iyi niyetli çabalar olduğu sürece, sürdürebilir kalkınma hedefine ulaşılamasa da Türkiye'nin sahip olduğu çevresel değerlerin korunması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Demir Niyazi Özgür“Place of Planning in Environmental Conservation”Master Of Sciences Thesis, Advisor Proff. Dr. Nükhet Turgut 84's One of the negative consequences of the urbanization that comes to appearance with the Wolrd's Industrialization has been the commencement of environmental deterioration. In order to put this negative development aside, it is a necessity to accept that the development of towns should be kept under control. The planning approaches which were improved with an eye to this point were first based on technical underground services and aesthetic care, but afterwards it had been realized that the towns take place in the nature and this urban fact can never be taught seperate from natural environment so it arises that urban planning should have been tackled via systematized approach. So, as conclusion treating urban planning as a means of environmental conservation has become inevitable. Similar to all those developments around the world throughout recovery duration after the proclamation of Republic in Turkey, the preferantial purpose was to get rid of the poverty and destitution which were the inheritance of the war years. Therefore in those years in accordance with the national policy environmental conservation was very few even not preferential. Appearence of the first serious efforts aimed at environmental conservation in Turkey has emerged in the first half of 80' s. In those years legal arrangements belonging to environmental conservation were created. The most important reason at consuming of the environmental values without paying regard to; is not returning of ground rent to public as a result of social and economical change after Turkey had passed from inserting substitutive economical policy to free economics after 1980's. On the other hand in spite of all those negative developments, as long as the legal arrangements and good intended efforts aimed at environmental conservation exist; even if the continuable recovery goal, cannot be reached, it would be possible for environmental values which Turkey is the owner be protected.