Konsolide finansal tabloların düzenlenmesi ulusal ve uluslararası uygulamaların karşılaştırılması
The Regulation of consolidated financial statements, comparison of national and international applications
  1. Tez No: 122437
  2. Yazar: ORHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN BAYAZITLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu konsolide finansal tabloların ulusal ve uluslararası uygulamalar çerçevesinde düzenlenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Konsolide finansal tablolar; ana ortaklığın bünyesinde düzenlenir. Bu tablolar ana şirket ile bağlı ortaklığın ve kontrol gücü ana şirkette olan iştiraklerin konsolidasyon yöntemi uygulanmak suretiyle; varlıklarım ve kaynaklarını bir bütün olarak gösteren konsolide bilanço, konsolide gelir tablosu ve dipnotları ifade eder. Konsolide finansal tablolar, büyüyen şirketlerin bir gereksinimi olarak ortaya çıkmıştır. Holding şirket bünyesindeki şirketlerin aralarında gerçekleşen işlemler gerçek bir ticari işlemi göstermediği için eleminasyona tabi tutulur. Konsolide finansal tabloları düzenlemek için ana şirket, bağlı ortaklık üzerinde kontrol gücüne sahip olmalıdır. Kontrol gücü tanımlanırken, belirleyici unsur bağlı ortaklığın faaliyet ve finansal politikalarım yönetme gücü olarak kabul edilir. Konsolide finansal tablolarda şerefiyenin, ortaklığın ilk kez konsolidasyona alındığı tarihteki özkaynak tutarına göre hesaplanması sakıncalı bir durum oluşturmaktadır. Ancak ana şirket, bağlı ortaklıklarım ve iştiraklerini özkaynak yöntemine göre değerlemeye tabi tutarsa bu salanca ortadan kalkar. SPK şerefiyenin hesaplanmasında makul değer esasım benimsemiştir. Azınlık payı; ana şirkete ait olmayan ve konsolide bilançonun pasifinde yer alan, bağlı şirket özkaynaklarının üçüncü kişilere ait bölümüne denir. Azınlık payı, bağlı şirketin ana şirket dışındaki hissedarlarının finansal haklarım gösterir. Küreselleşmeyle birlikte, gelişen ticari faaliyetler için fon sağlama, şirketlerin finansman ihtiyaçlarını karşılama ve finansal bilgilerin iletilmesini sağlama amacıyla Muhasebe Standartları Kurulu, Avrupa Topluluğu ve ülkemizde de SPK ve TMUDESK tarafından çalışmalar yapılmıştır. Konsolide finansal tabloların hazırlanmasının daha iyi anlaşılması için TMS- 5 ilkeleri doğrultusunda örnek bir uygulama yapılmıştır. 99
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is about the comparison and regulation of consolidated financial statements in the frame of national and international application. Consolidated financial statements are regulated in the structure of the parent. This statements consist of a consolidated balance sheet that completely shows assets and liabilities, a consolidated income statement and notices, applying the consolidation method of the parent and the subsidiary and the participations that are controlled by the parent. Consolidated financial statements emerged as a requirement for the growing companies. Transactions occurring between companies, which are in the structure of the holding companies, are eliminated as they don't show a real commercial transaction. To regulate the consolidated financial statements the parent must have control over the subsidiary. The definition of control is based on the parent company's ability to govern the financial and operating policies of subsidaries. In consolidated financial statements, it has a drawback to reckon goodwill according to the stockholder's equity method at the date which joint enterprise was consolidated at the first time. However, if parent evaluates its subsidaries and participations according to stockholder's equity method, this drawback will be eliminated. SPK has appropriated to reckon goodwill with reasonable value essentials. Minority interest is not owned by the parent and takes place in the consolidated balance sheet liabilities. Minority interest is the part of the stockholder's equity amount of subsidaries belonging to the third person. Minority interest shows the financial rights of other stockholders of subsidiaries, that are out of the parent. With globalization, reaserches are made to provide found for developing commercial activity and to provide companies financial requirments and to report financial information. These researches are made by Accounting Standards Board, European Union in the world and by SPK and TMUDESK in our country. An example have been prepared in the direction of TMS-5 principles to understand the preparation of consolidated financial statements better. 100