Feminist Hukuk teorisi (Eşitlik ve farklılık yaklaşımları çerçevesinde)
Feminist legal theory (Within the frame of the approaches to equality and difference)
  1. Tez No: 122476
  2. Yazar: FATMA İREM ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Çalışmada genel olarak yeni bir hukuk felsefi akımı olan feminist hukuk teorisinin tanıtımı amaçlanmıştır. Tezin birinci bölümünde feminist hukuk teorisi adlı hukuk akımının ne olduğu ve feminist hukuk teorisini hukuk teorisi ve feminist kılan nedenler genel hatlarıyla incelenmiştir. İkinci bölümde feminist hukuk teorisinin en çok ele aldığı konu olan“hukuksal eşitlik”kavramı ve bu kavrama yönelik feminist hukuk teorisyenlerinin eleştirileri ve önerdikleri alternatif hukuksal eşitlik modelleri irdelenmiştir. İkinci bölümün ilk kısmında var olan geleneksel eşitlik yaklaşımları genel hatlarıyla tanımlandıktan sonra feminist hukuk teorisyenlerinin söz konusu geleneksel bakış açılarına yönelik eleştirel cevaplarına yer verilmiştir. Bu bölümde feministlerin eleştirel yaklaşımları simetrik, asimetrik, kültürel ve postmodern olmak dört bölüm içinde sınıflandırılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde Türkiye örneğinde feminist hukukçuların“hukuksal eşitlik”kavramına yönelik yaklaşımları ortaya konulmuştur. Ancak söz konusu yaklaşımlara geçmeden, bölümün ilk kısmında cinsler arası eşitlik konusunda Türk hukukunda yer alan eşitlik modelleri ortaya konulmuştur. İkinci kısımda Türkiye'de feminist hukukçuların Türk hukukunda yer alan geleneksel eşitlik yaklaşımlarına yönelik eleştirileri iki alt bölümde incelenmiştir, ilkinde Türk hukukunda henüz geçerlilik kazanmamış feminist hukuk eleştirilerine, ikincisinde Türk hukukunda geçerliliği olan feminist hukuk konularına yer verilmiştir. 164
Özet (Çeviri)
ABSTRACT General purpose of this thesis is to introduce the“feminist legal theory”or“feminist jurisprudence”as a new legal scholarship. The first chapter answers the questions of what is feminist jurisprudence and what makes it worth attending to? What makes feminist legal scholars all feminist? What makes them all jurisprudence? The second chapter mainly focuses on the feminist legal theorists' new approaches to equality and difference. Traditional equality approaches are defined, at the first part of the second chapter. At the second part, the feminist legal theorists critical responses to traditional legal equality approaches are categorized into four groups: symmetrical, asymmetrical, cultural and postmodern. The third chapter analyzes the Turkish feminist legal scholars' equality approaches as an example of feminist law. The Turkish legal regulations related to gender equality are defined at the first part of this chapter. At the second part, The Turkish feminist lawyers critical perspectives to the Turkish traditional legal equality approaches are categorized into two parts. The first part explores the feminist scholars' approaches to equality and difference; which are not effective in Turkey. The second part examines the some of the feminist legal issues; which are effective in Turkey. 165