Diyanet İşleri Başkanlığı hizmet içi eğitim ihtisas kursları
Service-in education specialist training courses of the presidency of religious affairs
- Tez No: 122478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET: Poyraz, Şerafettin, Diyanet işleri Başkanlığı Hizmet İçi Eğitim ihtisas Kursları, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Recai Doğan, 213 s. Bu araştırma, Diyanet İşleri Başkanlığının uzun süreli hizmet içi eğitim kursu olan İhtisas Kursları üzerine yapılmıştır. Girişte, araştırmanın problemi, amacı, önemi ve kullanılan yöntemler anlatılmıştır. Birinci bölümde hizmet içi eğitim kavramı üzerinde durulmuş, Türkiye'deki hizmet içi eğitim ile ilgili mevzuat açıklanmıştır. Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı Hizmet içi Eğitim Kursları genel olarak anlatılmış ve araştırmanın konusu olan İhtisas Kursları ile ilgili veriler ortaya konmuştur. Tezde, İhtisas Kurslarının kanuni dayanağı, tarihi gelişim süreci, müfredatı, ortamı, imkanları, literatür taraması ve gözlem yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. Ayrıca bu kurslardaki öğretmen, kursiyer, personel ve mezunlar hakkında da bilgiler verilmiştir, ikinci bölümde ise, araştırma sonucunda elde edilen veriler, hizmet içi eğitim açısından değerlendirilip, yorumlanmıştır. Sonuç bölümünde, ihtisas kursları ile ilgili ulaşılan sonuçlar değerlendirilmiş ve konuyla ilgili öneriler getirilmiştir. 212
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Poyraz, Şerafettin, Service-in Education Specialist Training Courses of the Presidency of Religious Affairs, Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. Recai Doğan, 21 3p. This research is prepared to explain the nature of Specialist Training Courses the Presidency of Religious Affairs, which is long term and service- in education. This research's topic, aim, importance and methods are explained in the introduction. In the First Chapter, the concept of“service in education”and the position of Turkey for this subject is explained. Then the Presidency of Religious Affairs service-in courses and expertness courses are examined. in this thesis legal basis of Specialist Training Courses, its historical development process, curriculum, educational environment, opportunities and literal researches are examined, in addition to this, lecturers personnel and graduated people are studied. In the Second Chapter, the result of the research is interpreted in the lights of service-in education. In the conclusion, the result about the these courses are evaluated and suggestions are developed. 213