Polis halk ilişkileri bağlamında, polisin iş doyumu ile halkın polis hizmetlerinden memnuniyet düzeyinin incelenmesi
In the frame of police-public relationships examining the level of police satisfaction and citizen satisfaction from police services
- Tez No: 265434
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAZANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışma, polisin halka sunduğu hizmetin kalitesine ilişkin kendi algısı ile polisin iş doyumu ve halkın aldığı hizmetlerden memnuniyet düzeyi arasında bir ilişki olup olmadığının anlaşılması amacıyla yapılmıştır.Bu çalışma kapsamında, iş doyumu, halkla ilişkiler ve polis halkla ilişkiler konularında yazılı kaynaklar taranmıştır. İş doyumu kavramı, iş doyumun benzer kavramlarla ilişkisi, iş doyumunu etkileyen faktörler, iş doyumu kuramları, iş doyumsuzluğunun bireysel ve örgütsel etkileri yanında hakla ilişkiler kavramı, benzer kavramlarla ilişkileri, iletişim kavramı ve polis halk ilişkileri konuları ile ilgili bilgiler yazılı kaynaklardan derlenmiştir. Ayrıca, polisin iş doyumu ile polisin verdiği hizmetlerden halkın memnuniyet düzeyi arasında ve polisin halka sunduğu hizmetin kalitesine ilişkin algısı arasındaki ilişkiyi incelemek üzere, Ankara Emniyet Müdürlüğü görev alanında hizmet veren polis merkezi (karakol) polislerine ?iş doyumu ölçeği? ve ?karakol polisinin sunduğu hizmetin kalitesine ilişkin algısını değerlendirme? anketi ile belirlenen polis merkezleri bölgelerinden hizmet alan halka ?halkın polis hizmetlerini değerlendirme? anketi uygulanmıştır. Çalışmada ?iş doyumu ölçeği? ve ?karakol polisinin sunduğu hizmetin kalitesine ilişkin algısını değerlendirme? anketinde örneklem olarak 345 polise, halk evreni olarak da, Ankara ili nüfusundan örneklem olarak 413 kişiye ?halkın polis hizmetlerini değerlendirme? anketi uygulanmıştır. Veriler eşit aralık düzeyinde olduğundan, verilerin çözümünde frekans, yüzdeden yararlanılmıştır. Bu sayede örneklem grubundan elde edilen bulgular betimlenmiş ve yorumlanmıştır. Gruplar arası ilişkilerin test edilmesinde, Bağımsız Örneklemler için T Testi ve Tek Yönlü ANOVA tekniği kullanılmıştır.Araştırmada, polisin iş doyumu ile halkın polis hizmetlerinden memnuniyet düzeyinin yeterli düzeyde olmadığı görülmüştür. Polis merkezi görevlilerinin sunduğu hizmetin kalitesine ilişkin algısı ile halkın polis hizmetlerinden memnuniyet algısı arasında düşük bir ilişki vardır. Halkın polisten aldığı hizmetten memnuniyeti düşük, ancak polisin sunduğu hizmetin kalitesine yönelik algısı yüksektir. Polisin iş doyumu arttıkça, polisin sunduğu hizmetin kalite algısı da artmaktadır. Aynı şekilde, polisin sunduğu hizmetin kalite algısı azaldıkça, polisin iş doyumu da azalmaktadır.Sonuç olarak, polisin iş doyumu memnuniyeti ile halkın polis hizmetlerinden memnuniyet düzeyini etkileyen faktörler tespit edilerek arttırılmasına yönelik çalışmalar devam ettirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study explored the relationships between police job satisfaction, police perception of the quality of police services, and public appreciation of police services.Literatures on job satisfaction, public relations, police and public relations have been explored. Job satisfaction and its? relation to similar concepts, job satisfaction theories, the effects of dissatisfaction on individuals and organizations, public relations, communication, and police public relations have been explored through written literature.In order to examine the relation between police job satisfaction and citizen appreciation of police services, ?job satisfaction survey? and ?questionnaire on assessing the police perception of the quality of police services? have been applied to police officers working on police stations in Ankara. Besides, ?public assessment of police services? survey has been applied to people who live in designated police station districts.?Job satisfaction survey? and the ?questionnaire on assessing the police perception of the quality of police services? have been applied to 345 police officers, while ?public assessment of police services survey? has been applied to 413 people. Descriptive statistics have been calculated and the relationships between key variables have been explored via t-test and one way ANOVA.The results have shown that police job satisfaction and the public appreciation of police services are low. There is a weak relationship between police perception of police services and public appreciation of police services. Although public appreciation of police services is low, police perception of the quality of police services? quality is high. Police perception of their own services? quality increases as police job satisfaction rises. Similarly, job satisfaction decreases with their perception of police services? quality.To conclude, similar studies need to be done to explore the relationships between police job satisfaction and public appreciation with a special focus on the determinants of citizen satisfaction with police services.