Rekabet Hukukunda idari para cezaları
Administrative fines in Competition Law
  1. Tez No: 122526
  2. Yazar: KAZIM EREN GÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Mal ve hizmet piyasalarında serbest rekabetin tesisi ve korunması, piyasa ekonomilerinin vazgeçilmez unsurlarındandır. Piyasalarda faaliyet gösteren teşebbüsler ile teşebbüs birliklerinin, rekabetin korunmasına yönelik bu düzenlemelere uygun davranışlar sergilemelerini sağlamak ve rekabetçi ortamı kısıtlayıcı nitelikte müdahalelerde bulunmalarını önlemek amacıyla, rekabet kuralları çeşitli yaptırımlara bağlanmıştır. Bu çalışmada, Avrupa Birliği ve Türk rekabet hukukunda yer alan, rekabet kurallarının ihlali halinde uygulanacak idari nitelikteki para cezalan yaptırımları incelenmiştir. 13.12.1994 tarih ve 22140 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun bakımından mehaz kabul edilebilecek Avrupa Birliği 'nin rekabetin korunmasına ilişkin mevzuatında, usule ve esasa yönelik ihlaller karşısında ani veya süreli nitelikte idari para cezalan öngörülmüştür. Rekabeti kısıtlamaya yönelik teşebbüsler arası anlaşmalar, teşebbüs birlikleri kararları ve uyumlu eylemlerin yasaklandığı Roma Antlaşması'nın 81. maddesi ve hakim durumun kötüye kullanılmasını yasaklayan aynı Antlaşma'nın 82.maddesi hükümlerinin ihlali halinde uygulanacak para cezalan ve süreli para cezalan, 17 sayılı Konsey Tüzüğü ile hüküm altına alınmıştır. Birleşme ve devralmaların kontrolüne ilişkin esaslar ve bunların ihlali halinde uygulanacak para cezalan ve süreli para cezalan ise 4064/89 sayılı Konsey Tüzüğü ile düzenlenmiştir. Her iki Tüzük' de de, rekabete aykırı davranışlar, usule ve esasa ilişkin ihlaller olmak üzere ikiye ayrılmış ve para cezası yaptırımna bağlanmıştır. Söz konusu Tüzüklerin ilgili hükümlerinde, ihlal niteliğindeki davranışlar belirlenmiş ve bunların kasden veya ihmalen gerçekleştirilmesi halinde uygulanacak para cezalarına ilişkin esaslar düzenlenmiştir. Para cezalarının miktarlarının belirlenmesi konusunda da, çeşitli kriterler öngörülmüş ve belirlenen bu esaslar çerçevesinde Komisyon'a belirli ölçüde bir takdir yetkisi tanınmıştır. Para cezalarının yanısıra, teşebbüsleri ve teşebbüs birliklerini belirli şekilde davranmaya zorlamak amacıyla süreli para cezalan da öngörülmüştür.Komisyon'un rekabetin korunmasına yönelik hükümler uyarınca verdiği kararlarının yargısal denetimi, İlk Derece Mahkemesi tararından yerine getirilir; temyiz mercii ise Avrupa Adalet Divanı'dır. Rekabet kurallarının ihlali halinde Komisyon tarafından hükmedilen para cezalan ile süreli para cezalarının yargısal denetiminde, Roma Antlaşması'nın 229.maddesine dayanılarak, hem 17 sayılı Tüzük hem de 4064/89 sayılı Tüzük ile yargı organına sınırsız yargılama yetkisi verilmiştir. Bu yetki uyarınca, yargılama neticesinde, Komisyon tarafından belirlenen idari para cezasının kaldırılması, azaltılması veya arttırılması mümkündür. 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun, büyük ölçüde AB rekabet hukuku mevzuatının çevirisi niteliğindedir. Mehaz AB rekabet hukukunda olduğu gibi, 4054 sayılı Kanun'da da rekabete aykırı davranışlar, usule ve esasa ilişkin ihlaller olarak ikiye ayrılmış ve para cezası ile süreli para cezası yaptırımına bağlanmıştır. Söz konusu Kanun ile kurulan Rekabet Kurulu'na, başvuru üzerine veya re 'sen başlatılacak soruşturmalar neticesinde tespit edilen ihlalleri gerçekleştiren teşebbüsler ile teşebbüs birlikleri hakkında idari para cezasına hükmedebilme yetkisi verilmiştir. 4054 sayılı Kanun uyarınca, Rekabet Kurulu kararlarının yargısal denetimi ilk derece mahkemesi sıfatıyla Danıştay tarafından yerine getirilir. Kurul kararlarının yargısal denetimi ile görevlendirilen Danıştay 10. Dairesi'nin kararlarının temyiz mercii ise Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu' dur. Anayasa'nın 125/IV.maddesi uyarınca, yargı yetkisi, idari eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunun denetimi ile sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The establishment and the protection of the competition in the markets for goods and services are the main principles of the market economies. In order to ensure the compliance of the operations and practices of the undertakings and the associations of undertakings with the competition rules and to prevent any of their behaviours aimed at restricting competition, some various sanctions was designed. In this thesis, the administrative fines which will be applied in case of infiringement of the rules stipulated in the competition law of both European Union and Turkey was examined. The European Union's legislation concerning the protection of competition, which is accepted as the reference of the Law on Protection of the Competition (No. 4054) published in Official Gazette No. 22410 dated 13 December 1994, has foreseen administrative fines and penalties against the procedural and substantive infringements. The fines and penalties imposed against the infringement of article 81 and 82 of the EC Treaty which were prohibited the agreements restricted competition between the undertakings, the decisions of the associations of the undertakings and the concerted practices and the abuse of the dominant position respectively, have been set up in the Council Regulation No 17/62. The fines that will be imposed against the violation of the rules regarding the control of mergers and acquisitions has been regulated in the Council Regulation No 4064/89. Both Regulations while distinguishing the practices contrary to competition rules as procedural and substantive, they also set up the fines imposed. The relevant articles of the aforementioned Regulations specify the practices violated the competition and designate the fines where these infringements are committed intentionally or negligently. In respect of fixing the amount of fine, some criterion have been foreseen and in the scope of these rules the Commission has discretion in a certain extent. In addition to the fines, so as to provide the compliance of practices of the undertakings and the associations of undertakings with the competition rules, the periodic penalty payments have also been designed.The judicial review of the Commission's final decisions on the protection of the competition has been made by the Court of First Instance. An appeal can be made against the judgement of the Court of First Instance to the Court of Justice. Having regard to the article 229 of EC Treaty, both Regulation No 17/62 and Regulation No 4064/89 has given unlimited jurisdiction to the Court of First Instance in relation to the judicial review of the decision of the Commission imposed fines and periodic penalty payments against the violation of the competition. In accordance with this jurisdiction, Court can decide to cancel, reduce or increase the fines imposed by the Commission. Law on Protection of the Competition (No. 4054) is almost the translation of the European Union's legislation on competition. In the said Law, similar to the legislation on competition of European, the practices contrary to the competition have also been divided into two groups as procedural and substantive infringements and the fines and periodic penalty payments have been foreseen. The Competition Board, established by the mentioned Law, has the jurisdiction to impose administrative penalty payments against the infringements of undertakings and associations of undertakings as a consequence of the investigation initiated upon an application or its own initiative. The judicial review of the Competition Board decisions have been made by the Council of State as a court of first instance. The appellate body of the decisions of the Judicial Chamber No 10, which has the competence to make the judicial review of the Competition Board, is the General Assembly of Administrative Judicial Chambers. In line with the article 125 of the Constitution, the power of judicial review is limited to the control of the legality of the administrative actions and operations.