Küreselleşme ve insan hakları, küreselleşme sürecinde insan haklarının gelişme hakkı odağında evrimi ve yeni içeriği
Globalization and human right, the new content and evalution of human rights in the context of right to development in globalization process
- Tez No: 122525
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MİTHAT SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Bu çalışma üç bölüm olarak hazırlanmıştır. İlk bölümde insan haklarının toplumsal ve siyasal temelleri sunulmuş ve gelişme hakkının konumunun belirlenmesi için zemin oluşturulmuştur. İkinci bölümde gelişme hakkının önce tarihsel ve toplumsal ve sonra hukuki ve siyasal temelleri incelenmiştir. Tarihsel ve toplumsal temeller yeni sömürgecilik, azgelişmişlik ve ulusal kalkınmacılık başlıklarında ele alınmıştır. Hukuki ve siyasal temeller başlığında ise tarihsel ve toplumsal temellerin hangi hukuki ve siyasal yansımalara yol açtığı gösterilerek, bunların gelişme hakkına nasıl bir zemin oluşturulduğu incelenmiştir. Üçüncü bölümde, içeriği tartışmalı olan gelişme hakkı için, bu tartışmalardan hareketle bir çerçeve çizilmiş ve küreselleşmenin gelişme hakkının temellerine olduğu kadar söz konusu hakkın kendisine yönelik etkileri de incelenmiştir. Tüm bu veriler ışığında, yetmişli yıllardaki siyasal durum ve çevre ülkelerin dayanışması sonucu gündeme gelen ve Yeni Uluslararası Ekonomik Düzen talebiyle somutlanan gelişme hakkının küreselleşme sürecinden olumsuz etkilendiği görülmüştür. Özellikle soğuk savaşın sona ermesiyle merkez ülkelerin ve çok uluslu şirketlerin dışa açık kalkınma modelini dayatması sonucu çevre ülkelerin kurduktan dayanışma ve yakaladıkları nısbi kalkınma ivmesi aşınmış ve bu durumu gelişme hakkının da aşınmasına yol açmıştır. 163
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work is composed of three parts. In the first part, social and political bases of human rights has been presented and a ground has been formed in order to define the position of right to development. In the second part, firstly historical and social, secondly legal and political bases of right to development have been analysed. The historical and social bases have been dealt with under the headings of new colonializm, underdevelopment and national development. Under the heading legal and political bases, it is put forward what legal and political reflections have the historical and social bases caused and how they provided grounds for right to development. In the third part a framework has been drawn, on the debates for the right to development whose context is disputable, the effects of globalization on bases of right to development as well as on the right itself have been analysed. In the light of the whole context, it has been revealed that right to development which came on the agenda as result of the political situation in 1970s and the solidarity of periphery countries and became concrete with the demand of New International Economic Order, has been negatively affected by the period of globalization. Especially with the cold war coming to on end and because of the insistence of outward oriented growth model by centre countries and multi-national companies, the solidarity established among periphery countries has eroded and this stuation has also lead to erosion of right to development. 164