Siegfried Sassoon: More thanjust a war poet
- Tez No: 122569
- Danışmanlar: DR. MARCİA VALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
142 ÖZET Bu tezin giriş bölümünde, ilkönce Sassoon'un ailesiyle ilgili detayi vermeyi, daha sonra 1914 I. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla birlikte Sassoon'un şiirsel gelişimini incelemeyi amaçlıyorum. Bunu yaparken, hem şiir akımlarının hem de yakın çevresinin ona olan etkilerini inceleyeceğim. Bunu takiben, Savaş Yılları bölümünde Batı Cephesi olaylarının Sassoon üzerindeki kişisel etkilerini ve şiirlerindeki tarz ve içerik yönündeki etkileri de inceleyeceğim. Savaş şiirini incelerken eksiksiz bir inceleme yapabilmek için günlükleri, hatıraları ve otobiyografileri de dikkate alacağım. Ayrıca Sassoon'un şiirlerinin zamanın eleştirmenleri tarafından nasıl değerlendirildiğine dair bir bölümü de olacaktır. Sadece yazarın savaş yıllarında başından geçenler değil buna ek olarak bu olaylara yolaçan gelişmeleri ve Sassoon'un“A Soldier's Declaration”(Bir Askerin Beyanatı)'nın Wilfred Owen üzerindeki etkilerini içerecek şekilde inceleyeceğim. Sherston üçlemesini incelerken Sassoon'un düzyazı tarzının ve içeriğinin, şiirlerin anlaşılması için fikir vermesi açısından, oynadığı rolünü de inceleyeceğim. Bundan sonra Sassoon'un kendi anılarında tanımladığı asıl kişiliğinin tasvirinin tamamlanması açısından öz hayat hikayesini inceleyeceğim. Son olarak da özellikle düzyazı eserlerini yazarken içinde bulunduğu ruh halinin yansıması olarak 1918'den sonra yazdığı şiirlerinde görülen, hayatının son dönemindeki gelişmeleri göstermesi açısından inceleyeceğim.143 Yukarıdaki araştırmaları yapmaktaki amacım, Sassoon'un yirminci yüzyıl edebiyatına yapmış olduğu bütün katkıların değerlendirmesini yapmak; O 'nun ününün sadece bir avuç epigramatik savaş şiirlerine bağlı olup olmadığı veya tamamen bir insanın bütün çalışmaları; şiiri, düzyazısı ve anıları bütünleşmiş olarak yirminci yüzyılın diğer bölümlerinin toplamından daha büyük olan yirminci yüzyılın ilk yansını anlamamıza sağlayabilir mi sorusuna cevap vermektir.
Özet (Çeviri)
140 ABSTRACT In the introduction to this thesis, I aim firstly to give details of Sassoon's family background, then to trace his poetic development up until the outbreak of World War One in 1914. In doing so I will look at his influences, both in terms of stylistic schools and personal mentors. In the following section. The War Years, I intend to study the impact of events on the Western Front on Sassoon the man and on his poetry, the latter in terms of both style and content. In looking at the war poetry, I shall also make reference to the, diaries, memoirs and autobiographies in order to give a more complete analysis. There will also be a section on how Sassoon's poetry was received by the critics of the time. In addition to his wartime exploits I shall examine the events leading up to, and consequences of, Sassoon's Soldier's Declaration, including his influences on Wilfred Owen. In analysing the Sherston trilogy I want to look at Sassoon's prose style and content to see if it has anything more to offer than acting as a backdrop to the poetry. After this I shall study the Autobiographies in order to complete the picture painted by Sassoon's alter-ego in the Memoirs. Finally I shall look at the poetry which Sassoon wrote after 1918 to see how it reflected his later development, particularly in respect of his state of mind while composing his prose work.141 My aim in doing the above investigations is to make an overall assessment of Sassoon's contribution to the literature of the twentieth century to answer the question of whether his reputation should rely solely on a handful of epigrammatic war poems, or can a study of the man, his poetry, his prose and his diaries as a combined body of work provide an insight into the formative years of the twentieth century which is greater than the sum of its parts?