Hamile kadınların kaygı düzeyleri
The Anxiety degree of pregnant women
  1. Tez No: 122577
  2. Yazar: DUDU GENEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTMAN ERSANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, hamile kadınların doğum öncesi durumluk kaygı düzeylerini saptayarak, buna etki eden faktörlerin doğum öncesi durumluk kaygı düzeyleri üzerindeki etkilerini saptamaktır. Araştırmanın bağımlı değişkeni; durumluk kaygı, bağımsız değişkenleri; doğum sayısı, doğum şekli, hamilelik dönemi, düşük yapıp yapmadığı, ölü doğum yapıp yapmadığından oluşmaktadır. Araştırmanın evrenini 2000-2001 Yılı'nda Samsun il sınırları içindeki sağlık kuruluşlarına başvuran hamile kadınlar, örneklemini ise araştırmada kullanılan ölçme aracını doldurmayı kabul eden 357 hamile kadın oluşturmaktadır. Hamilelerin durumluk kaygı düzeylerini belirlemek için Spielberg'in“Durumluluk Kaygı-Sürekli Kaygı Envanteri”ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to determine the state anxiety degree of the pregnant women before giving birth and to determine the influence of the factors affecting their present anxiety degree before giving birth. The dependent variable of the research consists of the parity, type of birth, pregnancy period, wheather she had miscarriage or not, and she had any stillborn. The scope of the research is the pregnant women who applied to Medical Center in Samsun 2000-2001 and the sample of the research consists of 357 pregnant women who accepted to fill in the survey means which is used in the research. To determine the state anxiety degree of the pregnant women Spielberg's“State-Trait Anxiety Inventory”and Personel Information Form, which was developed by the researcher, were used. In the result of the research, according to the parity; it is observed that the present anxiety degree of the women who had never given birth has been found higher than those who gave birth once or twice. According to birth type; it is observed that the present anxiety degree of the pregnant women giving birth in an operation has been found higher than the pregnant women giving birth normally. According to having miscarriages or not; it is observed that the present anxiety degree of the pregnant women who have a miscarriage before is higher than the pregnant women who have not had a miscarriage.IV According to having stiilborn before or not; it is observed that the present nxiety degree of the pregnant women having stiilborn before is higher than the omen who have not. Since the increase of anxiety degree of the pregnant women during the oregnancy may cause a breakdown of psychological health and at the same time, may cause negative effects on the growth of the baby.Therefore, it has been offered that these kinds of subjects should be taken into consideration, besides new researches should be evaluated on different sample groups with different variables.