Secreting for helicobacter pylori infection during and after pregnancy and their effective in pregnancy related disorders
Helicobacter pylori enfeksiyonunun gebelikte ve sonrasında salgılanması ve gebeliğe bağlı rahatsızlıklarda etkinliği
  1. Tez No: 858993
  2. Yazar: MARBAD MUMTAZ YASEEN AL-RAWE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM YAZICI GÜLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Helicobacter (H) pylori, yaygın varlığı ve gastrit, ülser ve hatta mide kanseri gibi çeĢitli gastrointestinal bozukluklarla iliĢkisi nedeniyle tıbbi önemi yüksektir. H. pylori enfeksiyonlarını tespit etmek ve etkili bir Ģekilde tedavi etmek, bu sağlık komplikasyonlarını önlemek ve hastanın refahını artırmak için çok önemlidir. H. pylori enfeksiyonlarının zamanında teĢhis edilmesi ve tedavisi, özellikle yüksek riskle karĢı karĢıya olabilecek hamile kadınlar arasında kritik öneme sahiptir. Ġmmünokromatografi ve enzime bağlı immünosorbent tahlili (ELISA) dahil olmak üzere teĢhis teknikleri, spesifik IgG ve IgM antikorlarını tespit ederek H. pylori enfeksiyonlarının tanımlanmasında önemli bir rol oynar. Ayrıca tümör nekroz faktörü-alfa (TNF-α) seviyelerinin değerlendirilmesi, H. pylori enfeksiyonlarıyla iliĢkili inflamatuar yanıtın anlaĢılmasına yardımcı olur. Bu çalıĢma da 86 kiĢiden alınan örnekler analiz edildi. 20 hamile olmayan kadın kontrol grubunu ve H. pylori enfeksiyonu doğrulanmıĢ 66 hamile kadın araĢtırma grubunu oluĢturdu. Hamile kadınlar kendi içlerinde 1. trimester (1-3 ay), 2. trimester (4-6 ay) ve 3. trimester (7-9 ay) olarak gebelik dönemlerine göre üç gruba ayrıldı. Ayrıca araĢtırma ve kontrol grubu kadınlar yaĢlarına göre; 17-25 yaĢ, 26-35 yaĢ ve 36-45 yaĢ olarak 3 gruba ayrılarak yaĢın H. Pylori'ye etkisi incelendi. Tüm katılımcılara kaset testine ek olarak IgG, IgM ve TNF-α testleri de uygulandı. Ġlginç bir Ģekilde, hamile olmayan 12 kontrol kadınının H. pylori testi pozitif çıktı. Sonuçlar, hamile olmayan kadınların diğer gruplara kıyasla daha yüksek IgM düzeyleri sergilediğini ortaya çıkardı. Hamile kadınlarda IgG ve TNF-α düzeyleri en yüksek 3. trimester'da görüldü.
Özet (Çeviri)
Helicobacter (H) pylori is of significant medical importance due to its widespread presence and association with various gastrointestinal disorders, such as gastritis, ulcers, and even stomach cancer. Timely diagnosis and treatment of H. pylori infections are particularly critical, especially among pregnant women who may face an elevated risk. Diagnostic techniques, including immunochromatography and enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA), play a pivotal role in identifying H. pylori infections by detecting specific IgG and IgM antibodies. Additionally, assessing levels of tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) aids in understanding the inflammatory response associated with H. pylori infections. In this study, 86 participants were enrolled, and samples were analyzed for detection. The study consists of 20 non-pregnant women forming the control group and 66 pregnant women with confirmed H. pylori infection forming the research group. Pregnant women are divided into three groups. All participants underwent testing for IgG, IgM, and TNF-α, in addition to the cassette test. Interestingly, 12 non-pregnant control women tested positive for H. pylori. The results revealed that non-pregnant women exhibited higher IgM levels compared to other groups. Pregnant women in the 3. trimester period displayed the highest IgG and TNF-α levels.