Contribution of Turkish stock market to global portfolios
Türkiye borsasının global portföylere katkısı
  1. Tez No: 145784
  2. Yazar: CEYLAN ONAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT AKGİRAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 445
Özet
Bu araştırmada Türkiye Borsası'nın kurulan global ve bölgesel portföyler içerisindeki uzun dönem uluslararası portföy çeşitlendirmeye katkısı aranmıştır. Kurulan global portföyler Gelişmiş Piyasalar, Gelişen Piyasalar ve Dünya portföyleridir. Kurulan bölgesel portföyler ise Gelişmiş Avrupa, Gelişen Avrupa, Asya, Kuzey Amerika, Latin Amerika, Pasifik Rim, Orta Doğu ve G7 portföyleridir. Araştırmada aylık dolar bazındaki MSCI ülke hisse senedi endeks verileri kullanılarak ortalama-varyans portföy teorisi uygulanmış ve Türkiye Borsası'nm uluslararası portföy çeşitlendirmeye faydası hem uzun dönemde hem de kriz dönemlerinde aranmıştır. Bunun ötesinde ortalama-varyans çerçevesindeki kısıtlamaları gidermek ve bulguları tahmin hatasından arınmış bir şekilde sunabilmek için Stein tahmin metodu kullanılmıştır. Her eniyileme altında bulguların istatistiki önemi sırasıyla, risksiz varlık dahilinde ve yokluğunda kurulan portföylerde Jobson ve Korkie'nin varlık seti içerme ve varlık seti kesişme testleri ile araştırılmıştır. Bu çalışma özellikle Türkiye Borsası'nın uluslararası portföy çeşitlendirme potansiyeli üzerine odaklanmıştır. Bu doğrultuda, bulgular Türkiye Borsası 'na yatırımın riski azaltma amacındaki uluslararası bir yatırımcı için faydalı olup olmadığını ortaya çıkarmıştır. Göreceli olarak düşük korelasyonlarına rağmen, incelenen süreçte Türkiye Borsası'nın riski azaltma yönünde uluslararası portföy çeşitlendirmeye katkısının ihmal edilebilir olduğu bulunmuştur. vı
Özet (Çeviri)
In this research, the long term international diversification benefit of Turkish Stock market is investigated among globally and regionally constructed portfolios. The global portfolios are Developed Markets, Emerging Markets and World portfolios. The regional portfolios are Developed Europe, Emerging Europe, Asia, North America, Latin America, Pacific Rim, Middle East and G7 portfolios. In the research, mean-variance portfolio theory is employed using the dollar denominated monthly MSCI country stock index data and diversification benefit is explored in the full period as well as in the crises periods. Furthermore, due to the limitations of the mean-variance framework, Stein estimation is used to verify the findings of the study free of estimation bias. Under each optimization, the statistical significance of the findings are explored with the asset set spanning and asset set intersection tests of the Jobson and Korkie, respectively for the efficient portfolios constructed in the absence and in the presence of a riskless asset. This study specifically focused on the diversification potential of Turkish stock market. In this respect, the findings of the study reveal whether or not investment in it had been beneficial for an international investor for risk reduction purposes. It is found that despite its relatively lower correlations, over the investigation period Turkish stock market's contribution to reduce the risk of a global portfolio is negligible.