Veri madenciliği ve uygulaması
Data mining and application
  1. Tez No: 122658
  2. Yazar: ULAŞ YURTSEVER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL HAKKI CEDİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
IX ÖZET Veri madenciliği, işletmelerin pazarlama, marketlerde reyon yerleştirimi, müşteri kazanma, reklam vb alanlarda daha etkin ve verimli olabilmesi, rekabet gücünün artması için önemli bir avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmada işletmelerde ve diğer alanlarda uygulanan veri madenciliği teknolojisi tanıtılmış ve bu teknolojinin getirdiği avantajlar, bu alanda yapılan uygulamalar ve bu uygulamaların işletmelere getirdikleri katkı, fayda incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı veri madenciliği teknolojisini incelemek, uygulama alanlarını tespit etmek ve getirdiği avantaj ve dezavantajlarını incelemek ayrıca veri madenciliğinin yaptığımız yazılımda uygulanabilirliğini göstermektir. Yapılan teorik incelemede veri madenciliği tanımı, metodolojisi, veri madenciliği teknikleri ve yaklaşımlar, algoritmalar, uygulama alanları, yapılan uygulamaların işletmeye sağladığı avantajlar incelenmiştir. Son bölümde de, müşteri bilgi girişi, ürün bilgi girişi, anket bilgi girişi ile girilen verileri veritabanına kaydedip işleyen, işlenen bilgiler sonucunda yararlı anlaşılabilir veri kalıpları çıkaran bir uygulama yazılmıştır. Elde ettiğimiz bulgular ve uygulamamızda yaptığımız testler, uygulamanın işletmelerde kullanılabileceğini ve istatistiksel bilgiler verdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Data Mining provides important advantages for companies to be more effective, productive and competent. In this work, data mining used in companies and other fields has been introduced and advantages of this technology has been examined with applications. Basic aim of this work is to examine data mining technology, to determine fields it can be used and examine the advantages and disadvantages with applications. In this theoric examination, defination and methology of data mining, data mining techniques, approaches to data mining, applications, advantages of data mining applications for the companies are studied. In the last chapter, an application which stores data that is collected by Customer information input, product information input add inquiry information input into a adtabase, and processes these data and produces useful and understandable data forms is written. The results that we get and the tests we do in out application show that this application can be used in companies and gives statistics. KEY WORDS ( Data Mining, data warehouse, knowledge discovery )