Sivas-Şarkışla Gazibey Ovası'nda taban suyu seviyesi ve tuzluluğunun aylık değişimi ve drenaj sorununa ilişkin çözüm önerileri
Montly changing of the ground water level and salinity and suggessions to solve drainage problems in Sivas-Şarkışla Gazibey plains
- Tez No: 12266
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET APAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
oz Bu çalışma ile Sivas - Şarkışla Gazibey Ovasında taban suyu seviyesi ve tuz kapsamının aylık değişimi, toprak katmanla rında tuz dağılımı, ve çeşitli etmenlerin birbirleri arasındaki ilişkinin saptanması ve ovadaki drenaj sorununun çözüm yolları nın araştırılmasına çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, taban suyunun ana kaynacını yağışla rın oluşturduğu ancak taban suyu“ seviyesindeki değişmeleri açık lamada yalnız başına yağışların yeterli olmadığı, bunun yanısıra toprak, t opografik ve lokasyon koşullarımın da bir etmen olarak ele alınması gerektiği saptanmıştır. Ovadaki taban suyu tuz”. kap samının kaynağını, çevre arazilerdeki Jips formasyonları ve üst topraktaki aşırı tuz birikiminin oluşturduğu, belirlenmiştir. Ovada saptanan drenaj sorununun çözümü için uygulanacak drenaj sistemi ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HOMELY OHAIhGÎIİG 01 TEE GPOUKD v/ATSE LZVEL AIID - SÂİÎI-IÎTY A1ÎD SUGGESSİ0H5 TO SOLVE D3AÎ1TAG3 PHOBLEI-S IN SÎVAS - ^ARZIŞLA GAZÎBSY PLAINS In this study, solution prospects of the drainage problems in Sivas - jjarlcışla Gazibey Plain have been explored through investigation of ground water level, mpntly variation of salt content in the ground -.rater, distribution of salt in soil, layers and of relationship among various factors. The main source of ground water in the- plain-'-is the rain fall but merely rainfall is not sufficient in explaining entire variations. Therefore other factors such as soil '-opoghrafy. and location conditions of the research area shouldaalso'-be-icanside- " red. Jips formations and topsoils salinity should be considered source of the ground t rater salinity in the plain. Some suggo'iions have been present to solve problems of the appling drenaj scheme*