Aşıklı Höyük yerleşmesinde ateş yerleri ve kullanımı
Fire installations and their use in Aşikli Höyük
  1. Tez No: 340429
  2. Yazar: MELİS UZDURUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİHRİBAN ÖZBAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Orta Anadolu Bölgesindeki Aşıklı Höyük MÖ 8500-7400 (cal.) yıllarına tarihlenen, Çanak Çömleksiz Neolitik Dönem yerleşmesidir. Bu tez çalışmasında Aşıklı Höyük yerleşmesinde ortaya çıkarılan ateş yerleri incelenmiştir. Çalışmada ateş yerlerinin yapımı, kullanımı ve yerlerinin zaman içerisindeki olası değişimlerinin tespit edilmesi ve bina içlerinde bulunan ocakların, konut yapılarının düzenlenmesinde nasıl bir rol üstlendiğinin anlaşılması amaçlanmıştır. Bu amaçla ateş yerlerinin teknolojik ve tipolojik tanımları, tasnifleri yapılmış, etnoarkeolojik çalışmalar ve deneysel uygulamalar çerçevesinde olası işlevleri anlaşılmaya çalışılmış, ateş yerleri ile ocaklı ve ocaksız binaların yatayda ve dikeydeki dağılımları, karşılaştırmaları yapılmıştır. Alınan sonuçlar, Aşıklı Höyük?te, 1000 yıllık süreçte, zaman içinde ateş yerlerinde değişim görüldüğüdür. Çalışmamız, bu değişimin yerleşmedeki diğer çalışma/uzmanlık alanlarında saptanan değişimlerle birlikte ele alınarak ilk yerleşik toplulukların yeni yaşam biçimine nasıl adapte oldukları konusuna katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aşıklı Höyük, located in Central Anatolia, is a Pre-Pottery Neolithic settlement dated to 8500-7400 cal. BC. In this study, fire installations of Aşıklı Höyük have been investigated. The main aim of this study is to understand the possible changes in the construction, use and location of fire-places and the role of hearths in the organization of the buildings. In order to reach this aim, fire installations were analyzed technologically and typologically; classified and compared to ethnographical and experimental examples that provide hints in understanding their possible functions. Analyses on stratigraphy and spatial distribution through time have also been carried out. The results indicated changes through time. Such changes, contextualised with other changes observed in the settlement, contribute in understanding the newly established way of living of the early sedentary communities.