Küresel, ulusal ve yerel haber fotoğraflarının basında kullanım farklılıkları
The Differences of practise among global, national and local press photographies
  1. Tez No: 122832
  2. Yazar: ÖZER KANBUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 435
Özet
Bu tezde; 19.yüzyılın 3.çeyreğinde ortaya çıkan yeni iletişim dili haber fotoğrafından, yazılı basında nasıl yararlandığını, kullanımında ortaya çıkan farklılıkları ve bunun sonuçlarının araştırdım. Araştırmamın sırasında 100'û aşkın kaynağı tarayıp aynı zamanda 40' ı aşkın ulusal, uluslararası ve yerel gazeteyi periyodik olarak takip ederek, (!5 günlük - 30 günlük olarak) bu gazetelerin haber fotoğrafına nasıl kullandığını belirledim. Bu kapsamda, araştırmama bazı ulusal ve uluslararası o- taylarla ilgili olarak,: bu gazetelerde haber fotoğrafından nasıl farklı yararlandıklarını da ekledim. Aynı zaman da haber fotoğrafının kamuoyu oluşturma gücünü örneklerle ispatladım. Konuya uluslararası basında çalışanların nasıl baktığına cevap bulabilmek için, uluslararası haber fotoğrafçılarının, internet üzerinden yayınladıkları haber fotoğrafı ile ilgili görüşlerine ulaştım (Ekler kısmında) Konuyu sadece gazeteler ve haber fotoğrafçısı açısından değil, aynı zamanda okuyucu açısından da incelemek için bir anket yaptım. Bu ankette, kullandığım denekler ile yazılı basın içinde haber fotoğrafının yerinin ne olduğunu cevabını aradım. Çalışmanın sonu cunda 223 fotoğraf 135 grafik ve 7 tablo kullanarak haber fotoğrafının gerek etik, gerek manipülasyon gerekse içerik açısından, sorunlarını incelemeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
In this thesis; I explored how the press made use of the photo-journalism as a new communication media, which emerged in the 3rd quarter of the 19th century, linvestigated the differences this medium created and its end results. During my research I used almost more than 100 resources, followed periodically more than 40 international and national newspapers to identify how photo journalism has been used. Moreover, I added my own approach about how media groups used photo journalism as different sources. I also proved the power of photojournalism as an affective tool in order to direct mass media. In order to explore the subjects internationally I was able to reach out to the ideas of photojournalists in different countries by using internet (In attachments). I also took a poll among readers in order to deeply investigate the subject not from its one side but rather from different perspectives. In this poll I tried to find out where the readers and photojournalism in the press stand. By using 223 photographs, 135 graphics and 7 charts, I wanted to do a through investigation of the questions that photo-journalism creates such as ethics, editorial and the manipulated sides of it. m