Çalışanların iş memnuniyetlerindeki yetersizliklerin işe olumsuz etkileri ve bunun saptanması için bir ölçek geliştirme
Development of a scale to identify the negative effects of employee job dissatisfaction
  1. Tez No: 122846
  2. Yazar: MEHMET BURAK TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL TELMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
oz Bu araştırmanın amacı, tekstil ve konfeksiyon sektöründe çalışanların iş duyumsuzluğu yaşamalarının nedenlerini belirlemek ve genel iş doyumlarını ölçen bir ölçek geliştirmektir. Literatürde mevcut olan iş doyumu ölçeklerinden yola çıkılarak, araştırmacının da içinde bulunduğu, Endüstri/Örgüt Psikolojisi alanında uzman olan kişiler tarafından, çalışanların iş doyumlarını ölçmek üzere 55 maddelik bir ölçek geliştirilmiştir. Araştırmada, bu ölçek tamamı konfeksiyon sektöründe çalışmakta olan 120 deneğe uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri sonucunda, ölçekteki ayırt edici olmayan maddeler elenmiş ve ölçek 34 maddeyle son halini almıştır. Ölçek, 34 maddelik son haliyle tekstil ve konfeksiyon çalışanlarının genel iş doyumlarını ölçmeye yönelik bir ölçek durumuna gelmiştir. Geliştirilen ölçeğin, geçerliliği ve güvenilirliği belirlenmiş olan Minnesota Tatmin Ölçeği'yle (MSQ) olan korelasyonu analiz edilmiştir. Bu analiz, geliştirilen ölçeğin geçerli ve güvenilir olduğuna dair kanıtlar sunmaktadır. Geliştirilmiş olan bu ölçek tekstil ve konfeksiyon sektöründe çalışanların genel iş doyumu düzeylerini belirlemede kullanılabilir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to develop a scale measuring general job satisfaction and determine the causes of job dissatisfaction in the sector of textile and apparel. Depending on a literature review about existing job satisfaction scales a 55 item scale measuring job satisfaction was developed by a group specialised on industrial psychology and the investigator himself. In the study the scale was administered to 120 subjects all of whom were working in the sector of apparel. By the end of the statistical analysis of the data obtained the items which are not discriminative were eliminated and the scale has taken its final version with the remaining 34 items. The final version of the scale consisting of 34 items can be considered as a measuring.device evaluating the general job satisfaction of the workers of textile and apparel. Minnesota Satisfaction Questionanire was used to obtain the data about the validity of the scale. The correlation analysis presents the evidence that the scale is valid. Therefore it is possible to conclude that the scale developed can be used to determine the levels of job satisfaction of textile and apparel workers. IV