Örgütsel bağlılık ve sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeyleri: Kırklareli örneği
Organizational allegiance and the level of allegiance of health workers: Example of Kırklareli
- Tez No: 332812
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYGÜL YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sağlık, herhangi bir hastalık ve güçsüzlük halinin olmaması, bedenen, ruhen ve sosyal bakımdan tam bir iyilik hali olarak tanımlanan bir kavramdır. Sağlık ihtiyacı ise insan tarihiyle birlikte verilmeye başlayan bir hizmettir. Bu derece önemli bir hizmeti vermeye çalışan örgütlerin başarısında, insan faktörü her geçen gün daha da artan önemli bir yere gelmektedir. Sağlık örgütleri bünyesinde hizmet veren çalışanlar, örgütlerine ne kadar bağlı olurlarsa, örgütler o kadar başarılı olacaktır. Örgütsel bağlılığı yüksek olan çalışanların örgütlerine büyük yararlar sağladığı, aynı zamanda çalışanlarında bu durumdan mutlu oldukları görülmektedir. Sağlık örgütlerinin başarısında çalışan faktörünün bu kadar ön planda olması, örgütlerin örgütsel bağlılığı arttırma çalışmalarında, çalışan insan faktörlerini sağlık örgütlerinin en önemli amaçları haline getirmektedir. Sağlık örgütlerinde hizmeti alan toplumun memnuniyeti tartışılmaz bir önem taşımaktadır. Fakat, hizmeti veren çalışanlarında memnuniyetleri, örgütlerine olan bağlılıklarını ve örgütün vermeyi amaçladığı sağlık hizmetinin kalitesini arttırması nedeniyle bir o kadar önemlidir. Bütün bunlardan yola çıkarak bu tez çalışmasında Kırklareli sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeylerini belirleyerek hangi durumlarda eksiklikler olduğunun tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Tespit edilen eksiklikler giderilerek Kırklareli?ndeki sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılıkları arttırılacak, böylelikle de hizmet alan toplum ve örgüt açısından olumlu sonuçlar elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
Health is defined as the absence of disease or infirmity, a state of complete physical, mental, and social well-being. The need for health care is a service that has been given since the start of time. The importance of the human factor in the success of organizations trying to provide such a valuable service is growing every day. Health organization?s success is correlated with the workers? allegiance to their organizations. It is seen that workers who have high organizational allegiance provide great service for their organizations and that these are workers happy. The worker factor being so important for the success of health organizations resulted in organizations putting the worker factor first in their organizational allegiance studies. The satisfaction of the community being served is indisputably crucial for health organizations. Nevertheless, the satisfaction of service providers is as important because it improves their organizational allegiance and the quality of the health service the organization intends to provide. As a result of all this, this thesis? purpose is to determine the level of organizational allegiance and establish the defects of Kirklareli health workers. By correcting the established defects workers? organizational allegiance will be improved, thus positive results will be gained for the served community and organization both.