Anadolu'daki Keloğlan masalları ile Kazakistan'daki Tazşa Bala masallarının mukayesesi
The Comparision of anatolian Keloglan tales and kazakh tazsha bala tales
- Tez No: 122874
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİYE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
208 ÖZET Keloğlan, Türk masallarının, Tazşa Bala ise Kazak masallarının sevilen kahramanıdır. Bu çalışmada, Türkiye Türkçesi ile yayımlanmış on Keloğlan masalı ve Kazak Türkçesi ile yayımlanmış on Tazşa Bala masalının kurguları, konuları, tipleri ve epizotları incelenip mukayese edilmiştir. Vardığımız sonuç: Keloğlan masalları ile Tazşa Bala masalları kurgu, konu, tipler ve epizotlar bakımından benzerlikler teşkil etmektedir. Summary Keloğlan and Tazsha Bala are the most beloved heroes of Turkish and Kazakh tales respectevely. In this study ten of Keloğlan tales in Turkish and ten tales in Kazakh were investigated and compared on assemblies, subjects, types and episodes aspects. The results which we got: Keloğlan tales and Tazsha Bala tales are similar on assembly, subject, type and episode aspects.
Özet (Çeviri)