Esnek çalışmanın Avrupa Birliği ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Applicability of flexible working in EU and Turkey
  1. Tez No: 312293
  2. Yazar: EZGİ TATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEN TOKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Esnek çalışma, rekabet edebilirliğin ve istihdam yaratabilirliğin belki de en önemli aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat önemli olan bu aracın nasıl kullanılacağını bilmektir. Geçerli olansa çalışma mevzuatını ve uygulamalarını gerektiğinde köklü değişimlerle çağa uydurabilme becerisini gösterebilmektir.Bu çalışmanın amacı; esnek çalışma uygulamalarının öncelikle AB çerçevesinde ele alınıp, üye ülke örnekleri üzerinden yola çıkılarak, Türkiye'nin esnek çalışma uygulamasındaki yerinin belirlenmesidir. Ayrıca esnek çalışma uygulanabilirliğinin; istihdam, işsizlik ve rekabet üzerine olan etkilerine de değinilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde esnek çalışma kavram, biçim ve tarihsel süreç boyutuyla ele alınırken ikinci bölümde AB ve Türkiye'de esnek çalışmanın gelişimi, yasal boyutu ve uygulaması ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise AB ve Türkiye'de yapılan iki araştırmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Flexible working might be the most important aspect for competitiveness and creating employment. However, knowing how to apply flexible working has main significance. What is effective is to be able to fit the labour legislation and practice to age with necessary radical alterations.Main aim of this research is to determine Turkey?s status on flexible working application by dealing with flexible working applicaitons in EU, at the same time referancing EU member countries? models about flexible working applications.In the first part of the research, while flexible working is considered by concept, form and historical process, In the second part, evolution of felxible working in Turkey and EU and legalization of the flexible working are examined. In the third and the last part of the research , two reseaches which were held in Turkey and EU countries are taken place.