İmar planlarının yapım süreci ve yargısal korunma
The Making process of urban plans and judicial protection
  1. Tez No: 122900
  2. Yazar: CENK YAŞAR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZ Bu çalışmanın amacı imar planlaması prosedürüne egemen olan ilke. kural ve faaliyetlerin hukuksal analizini yapmaktır. Söz konusu amaç, tezin konusunun imar planlarının yapım süreci ve yargısal korunma olarak belirlenmesini gerekli kılmıştır. İncelenmesi gereken sorunlar, başta İdare Hukuku olmak üzere bir çok hukuk dalı ve farklı disiplinlerin dikkate alınması ile çözümlenebilecek, geniş kapsamlı meselelerdir. Bu bakımdan, çalışmada, mukayese metodu kullanılarak farklı disiplinlere göndermeler yapılmış, aynı zamanda konunun hukuki boyutunun da ihmal edilmemesine özen gösterilmiştir. Yapılan kurgulamada, yargısal kararlardan yararlanma yolu tercih edilerek tartışılması gerekli temel noktalara ulaşılmaya çalışılmıştır. ABSTRACT The objective of this study is making legal analysis of the principles, rules and the activities which are assertive to the procedure of the urban planning. On account of this objective, it has become a necessity to designate the main point of the thesis as the construction period of urban planning and the judicial protection of it. The problems to be researched are large scaled matters which can be solved by taking many branches of law and mainly Administrative Law into consideration. Accordingly, some references to other diciplines has been made by using a comperative method and also the legal aspects are paid attention not to be neglected on tihis study. On preparing the abstract thought, utilizing from judicial decisions is preferred by discussing to grasp the basic points. ill
Özet (Çeviri)