Trabzon kenti 2002 yılı revizyon imar planı sonrası idari yargıya konu olan imar uyuşmazlıkları
After the 2002 master plan revision Trabzon city subject to administrative justice in conflict reconstruction
- Tez No: 332127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BEYAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İmar planlarının uygulanıp, bir belge olmaktan öteye götüren olgu imar hukukun yaptırım gücünden gelmektedir. Bu anlamda kentlerin düzenlenmesinde en önemli ilişki şehircilik ve kamu hukuku arasında olmaktadır. Kent planlama sürecinde ?halkın katılımı sağlanmalıdır? noktası ne yazık ki planlama yapım süreci içerisine çok girememiş, imar planları yapılıp onaylandıktan sonraki askı süreci içerisinde sıkışıp kalmıştır. Yapılan İmar planları veya plan değişikliklerinde bireylere haber verilmemektedir. Bu noktada imar planlarının uygulanmasında ve sonrasında ortaya çıkan sorunları ortadan kaldırmak noktasında İdari Yargı önemli rol oynamaktadır. Amaç kamu yararı ile birey yararı arasında dengeyi kurabilmektir. Yargıya intikal eden konularda, yargının alacağı kararlar planlamanın mekân üzerindeki yönünü çizmektedir. Yapılan çalışmada, imar planlarının genelde şahısların kişisel çıkarlarına aykırı durumlar oluşturduğu konularda dava açıldığı görülmektedir. İdari yargı imar uyuşmazlıklarına müdahale eden mekanizma görevi görmektedir. Bu bağlamda imar uyuşmazlıklarına karşı idari yargıda açılan davaların incelenmesini amaçlayan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı belirtilerek konu ile ilgili genel tanım ve kavramlara yer verilmektedir. İkinci bölümde, yapılan çalışmalara ve çalışmanın yöntemine ilişkin bilgiler verilmekte olup, konu ile ilgili genel olarak bütün davalar ve daha detayda örnek davalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, incelenen dava dosyalarından saptanan bulgular ortaya konmaktadır. Dördüncü bölümde, elde edilen bulgular irdelenmektedir. Beşinci bölümde ise, konu genelinde ve özelinde varılan sonuçlar açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The factor that makes zoning plans go beyond being just a document and makes their implementation possible comes from the power of sanction that is executed by zoning law. In this respect, the most important relationship in regulating cities is that which exists between urban planning and public law. The statement ?public participation must be maintained? in the process of urban planning has, unfortunately, not been able to find a place within the process of planning and remained stuck in the suspension period that followed the preparation and approval of zoning plans. Individuals are not informed of the prepared zoning plans or the changes in those plans. Right at this point, administrative jurisdiction plays an important role in eliminating the problems that are experienced in the implementation and outcome of the zoning plans. The objective is to maintain the balance between public interest and individual interest. In the issues that are submitted to the jurisdiction, the decisions to be taken by the jurisdiction determine the effect of planning on space. In the conducted studies, it is observed that lawsuits are generally filed in the event that zoning plans create conditions that come up against the personal interests of individuals. Administrative jurisdiction serves as a mechanism that intervenes in zoning disputes. In this regard, this study, which aims to examine the lawsuits that are filed against zoning disputes in administrative jurisdiction, is composed of five sections. In the first section, the aim of the study is stated, and general definitions and concepts related to the subject are featured. In the second section, information on the conducted studies and the method of this study is given, and all lawsuits about the subject in general as well as sample lawsuits in particular are examined. In the third section, the findings detected in the examined lawsuit documents are given. In the fourth section, the obtained findings are examined. In the fifth section, the general and particular results on the subject are explained.