Türk sermaye piyasasının Avrupa Birliği sermaye piyasaları ile uyumlaştırılması
Adjusting Turkish capital market to European Union capital markets
  1. Tez No: 122995
  2. Yazar: NURŞEN AKÇALI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FAMİL ŞAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Türkiye'nin AB tarafından kabul edilen adaylık statüsü ile hızlanan tam üyelik süreci, Türk sermaye piyasalarının AB sermaye piyasalarına uyumunu da içermektedir. Bu çalışmanın temel amacı Türk sermaye piyasalarının AB sermaye piyasaları ile bütünleşmesinin muhtemel etkilerinin araştırılması, tespit edilmesi ve öneriler getirilmesidir. Bu çalışmada, Türk sermaye piyasasının AB sermaye piyasalarına uyumlaştırılmasında önem taşıyan konular ayrıntılı ve karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında fınansal piyasalar ve Türkiye'de sermaye piyasası, İMKB ve AB'nin sermaye piyasalarının entegrasyonuna ilişkin düzenlemeleri yer almaktadır. Çalışmanın sonucunda, Türk sermaye piyasası son yıllarda gösterdiği performans ile hızlı bir gelişme sürecine girmiş olmakla birlikte bu gelişme istenilen düzeyde olmadığı görülmüştür. Türkiye'de sermaye birikimini tamamlanamamıştır. Bu nedenle işletmeler kalkınma finansmanı için gerekli olan ucuz, az riskli ve yeterli miktardaki fonları sermaye piyasalarından sağlayamamaktadırlar. Buna ek olarak ülkemizde para ve sermaye piyasalarına akan fonların çok önemli bir bölümü yaklaşık olarak 10 yıldan bu yana kamu finansman açığını kapatmak açığıyla kullanılmıştır. Özellikle bilgi iletişim araçlarının çok önemli hale geldiği günümüzde sermaye piyasası kurumları arasında bilgi transferini ve elektronik gözetimi sağlayacak olan sistemlerin kurulması ve fınans piyasalarının AB fınans piyasaları ve dünyadaki büyük finans merkezleriyle bağlantılı ve uyumlu hale getirilmesi için gerekli düzenlemelerin vakit geçirilmeden yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The foil membership process of Turkey -that gained speed with the E.U.'s acceptance of candidacy statue of her- includes and requires the conformance of Turkish capital markets to Europen capital markets. The main purpose of this study is to investigate the possible influences of integration of Turkish capital markets and E.U. capital markets, to determine them and to make proposals on the issue. In this study, the subjects- bearing importance in the conformance of Turkish capital markets to E.U. capital markets have been examined in detail and comparatively.“ Financial markets and capital markets in Turkey”,“BVIKB”and“regulations of E.U. for capital market integration”have been examined separately. As a result of the study, it has been observed that - due to a few years performance- Turkish capital market developed rapidly. Yet, it still couldn't react to the desired level. Moreover, the capital accumulation process in Turkey is not complete. For this reason, businesses can't receivethe chepper, riskless and sufficient amount of funds from the capital markets. In addition, a very important segment of the funds flowing in to the capital and monetary markets have been used to finance the public's deficits. Especially, at a time during which information and communication technologies have gained a great importance, it is urgent to establish the systems which will facilitate the information transfer and electronical control among capital markets institutions. And the financial markets should be connected and conformed to the E.U. financial markets and to the huge financial centers of the World, as soon as possible.