Platon'un devlet ve toplum anlayışı
Platon's understanding of state and society
- Tez No: 123084
- Danışmanlar: PROF. DR. AFŞAR TİMUÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET PLATON'UN DEVLET VE TOPLUM ANLAYIŞI Felsefe tarihinin önemli filozoflarından biri olan Platon, toplumsal çalkantıların yoğun olduğu bir dönemin filozofudur. Felsefeye önemli katkılar sunmuştur. Öğretmeni olan Sokrates'in düşüncelerinden dolayı ölüme mahkum edilmesi Platon'un daha çok devlet ve ideal düzen anlayışına yönelmesine neden olmuştur. İdeal olanı arayışı, onu ruhun ölümsüzlüğü ve idealar alemi teorisine götürmüştür. Platon'a göre soyut ve somut olan her şeyin aslı“idea ”dır ve kaynağı da idealar dünyasıdır. Platon“İdeal Devlet ”ülküsünü çağdaş olan bir çok devlet modelinden yola çıkarak tanımlamıştır. Mevcut yönetimlerin olumlu yönlerini almış olumsuz gördüğü her şeyi ayıklamıştır. Ona göre, ideal devleti filozoflar yönetmelidir. Ancak filozofların yönetimindeki bir devlet ideale ulaşabilir. Bilgeliğin ve en yüksek erdemlerin taşıyıcısı olan filozofların yozlaşmalarını önlemek için mülkiyet yasağı getirmiştir. Bu yasak, görevi halkı ve devleti korumak olan bekçiler içinde mevcuttur. Sadece devletin tüm ihtiyaçlarını sağlamakla yükümlü olan üreticilerin mülk edinme hakkı vardır. İdeal devleti oluşturan yöneticiler, bekçiler ve üreticiler sınıfı çok iyi eğitimden geçirilmelidir. İstenilen vasıfların kazanılması ancak eğitimle mümkün olacaktır. Platon ideal devlete de kimin kiminle evleneceğinden kimin hangi eğitime tabi olacağına, nelerin okunup nelerin yasaklanacağına kadar insanların hayatlarının tamamını programlamıştır. Ayrıca evlilik sorunu, kadın sorunu, ceza ve mülkiyet sorunu,gençlerin eğitimi, din sorunu gibi tüm konuların“Devlet ”adlı eserinde tüm detaylarıyla ortaya koymuştur. Bugün için değerlendirildiğinde eksik ve olumsuz yanları bulunsa da çağının koşulları açısından değerlendirildiğinde oldukça sistemli ve örgütlü bir devlet kuramı yaratmıştır. taYt)KOT6fi»ntelH)TW
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PLATON' S UNDERSTANDING OF STATE AND SOCIETY Platon, the foremost philosopher in the history of philosophy, is the philosopher of a period with intense fluctuations. He has contributed too much to philosophy. The fact that his teacher, Socrates was condemned to death because of his thoughts, made Platon move more towards the search of the state and the ideal order. His search of the ideal took him to the theory of the eternity of soul and the universe of ideals. According to Platon; the origin of all things, both concrete and abstract, is“idea”, and its source is the world ideas. Platon defined the idea of the“Ideal State”setting out from the model of the statesmen of his time. He picked out everything he saw to be negative and took the positive sides of the present administrations. According to him the ideal state should be ruled by philosophers. It is only the state ruled by philosophers that can reach the ideal. He prohibits freehold of property to prevent philosophers, the conveyors of the learned and high virtue from losing quality. This prohibitory task already exists with the“keepers”, whose duty is to preserve the people and the state. Only the producers who are liable to provide all needs of the state have the right to obtain property. The class of rulers, keepers and producers who form the state should undergo good education. The required qualities can be obtained only through education. Plato programmes the whole human lives from who will marry whom, through who will undergo which education, what is to be read and what is to be prohibited. Besides, he handles all topics such as marriage question, women question, punishment and freehold of property question, youth training and religion question in details in his work“The State”. Despite the fact that one may find it lacking some points and containing negative sides when evaluated today, it has created a hypothesis of a rather systematic and organised state when evaluated with respect to the conditions of its age