Tar, tarın Türk müziğindeki yeri ve eğitimi
- Tez No: 123129
- Danışmanlar: PROF. OKTAY GULİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
02. Özet Bu araştırma, tar, tarın tarihsel gelişimi, tarın teknik yapısı, tarın Azerbaycan ve Türk Müziği'ndeki yeri, tarda duruş, tutuş ve mızrap vuruşları ve Tar Eğitimi'ni incelemeye yönelik bilimsel bir çalışmadır. Araştırma için gerekli olan veriler, tar eğitimi yapan kurumlardan, tar eğitimcisi uzman kişilerden, konu ile ilgili yazılı kaynaklardan ve araştırmacının kendi görüşlerinden elde edilmiştir. Araştırma kaynak taraması modelinde yapılan bir çalışmadır. Bu çalışma, tarın tarihi kimliği ve özellikle Türkiye'de Tar Eğitimi'ni ortaya koyması bakımından önem kazanmaktadır. Türkiye'de tar eğitimi üzerine yapılmış bir çalışma olmaması da çalışmanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Araştırma tarın tarihsel gelişimi, teknik yapısı, Azerbaycan ve Türk Müzik Kültürü 'nde yeri ve Türkiye'de tar eğitimi yapan kurumlarda kullanılan metot ve çalgısal eserler incelenmiş, tarda duruş, tutuş ve mızrap vuruşları şekillerle desteklenmiştir. V0K VII
Özet (Çeviri)
03. Summary This is a scientific research about tar, historical progress of tar, technical structure of it, its place in Azerbaijan and Turkish music, position in tar, techniques of hold and plenctum, and a study of Tar Training in Turkey. Required knovledge for the research is summed up the institutions of tar training, specialists tar trainer, registered saurces about topic, and the opinions of researcher. This is a study on the models of research manners. This research is important in the point of historical identity of tar and especially Tar Training in Turkey. This İs the first research about this topic in Turkey. In the research, they are studied the applied methods and musical works in the institutions of tar training in Turkey, historical progress of tar, technical structure of tar, and its place in Azerbaijan and Turkish music. Position, holding, and plectrum hits in tar are supported by the shapes. vm