S.Ü.Alaaddin Keykubat Kampüsü (Konya)'nun flora ve vejetasyonu
  1. Tez No: 12325
  2. Yazar: MUSTAFA KARGIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADEM TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZ Eu araştırma 1989-1990 yılları arasında S.Ü.Alaeddin Keykubat Kampusu (Konya) alanının flora ve vejetasyonu üzerin de yapıldı. Araştırma bölgesinde 37 familya ve 155 cinse ait 222 takson tesbit edildi. Bu bölgede en fazla taksona sahip olan familyalar j Compos it ae 37, Gr amine ae 22', Leguminosae 22, Cruciferae 18 ve Labi at ae 17'dir. Türlerin floristik bölgelere göre dağılımında % 60 oran la Iran-Turan elementleri ilk sırayı almaktadır. Avrupa-Sibir- ya elementi ise % 7'dir. Bölgedeki bitkilerin % 15'' i endemik- tir. Bölgede yayılış gösteren bitkilerin hayat formlarına gö re dağılımında Hemikript of itler % 50 oranla ilk sırayı almak tadır. Daha sonra sırasıyle Terof itler % 40, Kamefitler % 5.4, Geof itler % 3, Hanofanerof itler % 1.6' dır. Sahada üç bitki birliği tesbit edilmiştir. Bu birlikler şunlardır:: 1- Thymo-J?estuoetum valesiaca birliği 2- Isato-Centauretum balsamitae birliği 3- Artemis io*-Peganetum harmala birliği 'dir.
Özet (Çeviri)
-2- ABSTKACT This investigation 1989-1990 was carried out on the flora and vegetation in the area of Alaaddin Keykubat Gam- pus, S.U.(KOIYA). In the investigation area 222 taxon he- longing to 37 families and 155 genera were determined. The families which have the most taxon in this region as follows: Compositae 37 Gr amine ae 22 Leguminosae 22 Cruciferae 18 Labiatae 17 The distribution of the species according to the floristic regions, Irano-Turanien elements with the rate of % 60 precede. Whereas Suropea-Siberian element has the ratio of % 7.% 15 of the plants in the region are endemic. Hemicryptophytes come before with % 50 in the distribution of the plants spred in the region according to the life forms. Then in turn Therophytes % 40, Ghamaephytes % 5.4, Geophytes % 3 and Hanophanerophytes % 1.6 follow. Three groups of plants were determined in the area. These are followings; 1- Thymo-Pestucetum valesiaca 2- Isato-Centauretum balsamitae 3- Artemisio-Peganetum harmala