Fonksiyonel grup taşıyan monodispers poli (glisidil metakrilat) mikroküreleri ile sıçan kanında in vitro fagositik aktivitenin ölçülmesi
Measurement of in vitro phagocytic activity by using functional group carrying monodisperse poly (glycidyl methacrylate) microspheres in rat blood
  1. Tez No: 123354
  2. Yazar: AYŞE GÜMRÜKÇÜOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, sıçan kanındaki monosit ve nötrofil lökositlerin monodispers poli(glisidil metakrilat) [poli(GMA)] mikrokü relerine karşı fagositik aktiviteleri araştırılmıştır. Monosit ve nötrofil lökositlerin düz poli(GMA), yüklü poli(GMA) [pli(GMA)-OH ve poli(GMA)-NH2] ve biyomodifiye poli(GMA) [poli(GMA)- albumin ve opsonize poli(GMA)] mikroküreleri ile olan etkileşimleri inkübasyon süresine karşı incelenmiştir. Bu inceleme fagositoz yapan hücrelerin ve hücre içine alınan tanecik sayısının mikroskop altında gözlenmesi ile yapılmıştır, inceleme sonucunda üzerinde fonksiyonel grup bulunduran mikrokürelerin düz olanlara göre daha fazla tercih edildikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, phagocytic activity of monocyte and neutrophil leukocytes in rat blood was investigated for monodisperse poly(glycidyl methacrylate) [poly(GMA)] microspheres. Interactions of monocyte and neutrophil leukocytes with plain poly(GMA), charged poly(GMA) [poly(GMA)-OH and poly(GMA)-NH2] and biomodified poly(GMA) [poly(GMA)-albumin and opsonized poly(GMA)] was studied against the incubation time. This study was carried out by determination of phagocytosis rate of cells and internalised particle amount.