Türkiye'de üretilen endüstriyel tip vanaların işletme şartlarına göre seçimleri çeşitleri kontrol sistemleri konstrüksiyonları ve hesap usullerinin incelenmesi
- Tez No: 12342
- Danışmanlar: PROF. DR. AKBAY TUĞAN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
oz Türkiyede üretimi gerçekleştirilen endüstriyel tip vanalar, işletme şart larına ve çeşitlerine göre çok değişik sistemlerde kullanılmaktadırlar. Bu vanalar, el ile sadece açma ve kapamada kullanıldığı gibi uzaktan kontrol ile oransal olarakta kulllamlabilirler. Bu yüksek lisans tezinde, globe (küresel pistonlu), kelebek, gate (sürgülü), slide (bıçak), check (çek valf), küresel saunders (diyafram) vanalar hakkında, çeşitleri, konstrüksiyon özellikleri, seçimleri, kontrol sistemleri yönünden in celenmelere yer verilmiştir. Ayrıca globe ve kelebek vanalara ait birtakım he saplar yapılmıştır. Sonuçlar bölümünde bu vanaların çeşitli şartlara göre mukayeseleri yapılarak bu şartlara göre randımanları ve seçilebilirlikleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The valves produced in Turkey are used in wide range of systems and plants. These valves can be used as manual operation or can be actuated by electrical and proportional. In this study globe, butterfly, gate, slide, check, ball and saunders valves are described. Their construction specifications, types, control systems and their comparison are also explained. Besides, some of the calculations of globe and butterfly valves are also be given. In conclusion, these valves are compared according to their different applications. Their efficiencies and their aplicabilities are discussed.