Konya ilinin bazı hymenopter parazitoid türlerinin ve konaklarının yağ asidi bileşimleri
- Tez No: 12343
- Danışmanlar: PROF.DR. M. YAŞAR AKSOYLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
-1 ÖZ Bu çalışmada, Konya ili merkez ve diğer ilçelerindeki elma bahçele rinde ondört hymenopter parazitoid türü tespit edilmiştir, yponomeuta malinellus Üzerinde parazitoid Olan Monodontomerus aereus, Ageniaspis fuscicollis ve Lissonota lineolator eroinleri ile iki ayrı konak tür olan y. malinellus ve Gaiieria melionella pupları üzerinde yetiştirilen Itop- lectis maculator ve pimpla turioneliae'nvn ergin erkek, çiftleşmiş ve virgin dişilerinin yağ asidi bileşimleri konak-parazitoid ilişkisi içeri sinde gaz k roma tog raf i k yöntemle araştırılmıştır. Parazitoidlerin total yağ asidi bileşimlerinin üzerinde yetiştiği konağın yağ asidi bileşimine kalitatif yönden benzerlik gösterdiği, fa kat kantitatif yönden değişik derecelerde farklı olduğu görülmüştür. Doymuş, doymamış ve aşırı doymamış yağ asidi yüzdelerinde belirlenen bu farklılıklar, parazitoidlerin uçma ve yumurta üretimi için değişen e nerji ihtiyaçları ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, fourteen hymenoptereous parasitoid species from Konya and its vicinity were determined. Fatty acid compositions of a- dul t parasitoids, Monodontomerus aereus, Ageniaspis fuscicollis and Lissonota lineolator on Yponomeuta malinellus, and adult females, males and virgin females of itoplectis macuiator and pimpia turionellae reared on two hosts, y,. malinellus and Gaiieria meiioneiia were investigated by gas chromatographic methods in host-parasitoid relationship. Total fatty acid compositions of parasitoids were qualitatively the same as those of individual host on which the parasitoids reared but, quantitatively the compositions were displayed varying degrees of diffe rence from those of the hosts. Changes of percentages in saturated, unsaturated and polyunsaturated fatty acids of parasitoids were found to be different, could be explained by varying needs of energy for flying and egg production of parasitoids.