Biyoloji öğretiminde bilgisayar destekli öğretimin ve çalışma yapraklarının öğrencilerin başarısı ve bilgisayara karşı tutumlarına etkisi
The Effects of the computer aided instruction and worksheets on the students' biology achievement and their attitudes toward computer
- Tez No: 123436
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
BİYOLOJİ ÖĞRETİMİNDE BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÖĞRETİMİN VE ÇALIŞMA YAPRAKLARININ ÖĞRENCİLERİN BAŞARISI VE BİLGİSAYARA KARŞI TUTUMLARINA ETKİLERİ M. Hakan Güler Hacettepe Üniversitesi, Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanlar Ana Bilim Dalı ÖZ Bu çalışmada Bilgisayar Destekli Öğretimin (BDÖ) geleneksel yönteme göre öğrencilerin biyoloji başarısına ve bilgisayara yönelik genel tutumlarına etkisini ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Bu amaçla, istanbul ili Kuleli Askeri Lisesi kapsamında bir deneysel çalışma yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini iki Lise 1. sınıf dahilindeki toplam 51 öğrenci oluşturmuştur. Sınıflardan birinde ders konusu olarak seçilen enzimler konusunun işlenmesinin ardından geleneksel yöntem olarak hazırlanan çalışma yaprağı ile öğrencilerin konuyu çalışması sağlanmıştır. Diğer sınıfta ise bilgisayar destekli öğretim uygulanmış ve öğrencilerin enzimler konusunu bilgisayar laboratuvarında birebir öğretici tipinde birders yazılımı olan Vitamin Biyoloji ilerlemeleri sağlanmıştır. Öğrencilerin enzimler konusundaki öğrenmelerini ölçmek üzere geliştirilen başarı testi ve bilgisayara yönelik tutumlarını belirlemek üzere kaynaklardan alınan tutum ölçeği, her iki sınıfta da öğretim öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır. Böylece her gruptaki başarı ve tutumlarda öğretim sonunda meydana gelen değişiklikler belirlenmiştir. Son olarak, sınıfların başarılarında ve tutumlarında öğretim sonucu meydana gelen farklılıklar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Böylece bilgisayar destekli öğretimin geleneksel yönteme göre biyoloji başarısı ve bilgisayara yönelik tutumlarda beklenen farklılığı oluşturup oluşturmadığı deneysel olarak incelenmiştir. Yukarıda ana hatları verilen deney sonucunda bilgisayar destekli öğretim grubunda öğretim sonrası ve öncesi öğrencilerin başarı testi notları arasında 19,72 gibi bir ortalama fark oluşurken, bu değer çalışma yaprağı grubunda 18,92 olarak gerçekleşmiştir. Yapılan t testi ile bu değerler arasında anlamlı bir fark olmadığı, bilgisayar destekli öğretimin öğrencilerin biyoloji başarısında geleneksel yönteme göre beklendiği gibi anlamlı bir artış sağlamadığı bulunmuştur. Yine, bilgisayar destekli öğretim uygulanan grupta öğretim sonrası ve öncesi öğrencilerin tutum ölçeği notları arasında 0,76 gibi bir ortalama fark oluşurken bu değer çalışma yaprağı grubunda -4,65 olarak gerçeklemiştir. Yapılan t testi ile bu değerler arasında anlamlı bir fark olmadığı ve bilgisayar destekli öğretim gören gruptaki öğrencilerin bilgisayara yönelik genel tutumlarının, geleneksel yöntemle öğrenim gören öğrencilere göre beklendiği gibi anlamlı derecede daha olumlu gerçekleşmediği görülmüştür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Bilgisayar destekli öğretim, biyoloji başarısı, bilgisayara yönelik tutumlar. Danışman: Prof. Dr. Necdet SAĞLAM, Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanlar Anabilim Dalı
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF THE COMPUTER AIDED INSTRUCTION AND WORKSHEETS ON THE STUDENTS' BIOLOGY ACHIEVEMENT AND THEIR ATTITUDES TOWARD COMPUTER M. Hakan Güler Hacettepe University, Secondary Level Science and Mathematic Areas Section ABSTRACT In this study, we aimed to observe the effects of computer aided instruction (CAI) compared to traditional methods, on the biology achievement and attitudes toward computer in biology courses. For this reason, an experimental study is conducted throughout the Kuleli Military High School in Istanbul. The subject of the study consists of two sections of High School first graders of which there are 51 students in total. In one of these sections is the subject of the lesson (enzymes) taught in class and proceeded by a worksheet as traditional method that aims students to master the subject. In the other section is computer aided instruction applied. It is provided that students study the same subject by the selected Courseware (Vitamin Biology, a tutor) in computer laboratories. The achievement test that is designed to measure students' success and the attitude scale taken from the literature to display their attitudes toward computer are applied to both groups before and after the teaching. By this way, the changes in success and attitudes of both groups occured after the teaching are measured. Lastly, the differences occured in achievements for both groups are compared with each other. The same procedure is conducted for the attitudes of both groups as well. Thus it is experimentally examined whether computer aided instruction compared to traditional teaching cause differences in biology achievement and attitude toward computer. The results of the experiment of which the outlines are given above are as follows: In the class of which computer aided instruction had been applied, the mean difference between the end and the beginning scores of achievement test was about 19,72, while this value was about 18,92 in the class of which worksheet had been applied. The results of the t test showed that there is no significant difference between the values, and that computer aided instruction is not superior to traditional method on student achievement in biology. As well, in the class being taught by computer aided instruction, the mean difference between the end and the beginning scores of attitude scale was about 0,76 while this value was about - 4,65 in the class being taught by worksheet. The results of the t test indicate that the difference between the values is not significant and that the students of which CAI had been applied to don't have positive attitudes in comparison to the students being taught by traditional method, as expected. KEY WORDS: Computer aided instruction, biology achievement, attitudes toward computer. Advisor: Prof. Dr. Necdet SA?LAM, Hacettepe University, Faculty of Education, Secondary Level Science and Mathematic Areas Section 11