II. ürün mısır ekiminde tohum yatağına uygulanan farklı sıkıştırma basınçlarının toprağın bazı fiziksel özelliklerine ve tohumun çimlenmesine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effect of the different soil compaction pressures on soil some physical properties and seed germination in sowing the second crop maize
- Tez No: 123462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Ö. FARUK TAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma ile E. ürün mısır ekiminde farklı toprak sıkıştırma uygulamaları ve basınçlarının toprağın bazı fiziksel özelliklerine ve tohumun çimlenmesine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla H. ürün mısır tohumu aşağıdaki şekillerde ekilmiştir. - Sıra üzeri sıkıştırma uygulaması - Sıra arası sıkıştırma uygulaması - Çizi tabanında sıkıştırma uygulaması - Kontrol uygulaması Sıkıştırma basınçları olarak 0,25 kg/cm2, 0,50 kg/cm2 ve 0,75 kg/cm2 basınç değerleri alınmıştır. Denemeler vakum etkili pnömatik hassas ekim makinasıyla 6,02 km/h sabit ilerleme hızında gerçekleştirilmiştir. Mısır çeşidi olarak TTM-8 1 3 kullanılmış, denemeler Tokat yöresinde killi-tınlı toprak şartlarında tesadüf blokları deneme desenine göre şansa bağlı olarak üç tekerrürlü yürütülmüştür. Denemelerde ekim öncesi ve sonrası olmak üzeri 0-10 cm, 10-20 cm toprak derinliğindeki toprağın bazı fiziksel özellikleri; nem içeriği, hacim ağırlığı ve penetrasyon direnci değerleri belirlenmiştir. Tohumun çimlenmesine ait özellikler; OÇS (ortalama çimlenme süresi), ÇOİ(çimlenme oranı indeksi) ve TFÇ(tarla filiz çıkış derecesi) değerleri her bir sıkıştırma uygulaması ve basınç için belirlenmiştir. Araştırmalar sonuçlarına göre; farklı sıkıştırma uygulamaları ve basınçlarının toprağın fiziksel özellikleri ve tohumun çimlenmesine etkileri istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Toprak sıkıştırma uygulaması olarak, çizi tabanı sıkıştırma uygulaması ve sıkıştırma basıncı olarak da 0,25 kg/cm2'lik sıkıştırma basıncı en uygun değerleri vermiştir. Anahtar Kelimeler Mısır, ekim, sıkıştırma uygulaması, sıkıştırma basıncı, tohumun çimlenme değerleri
Özet (Çeviri)
By this research, the effects of the different soil compaction applications and pressures on soil physical properties and seed germination were investigated in the second crop maize. For this purpose, second crop maize were sowed by using following different soil compaction methots, - Soil compaction on surface of furrow - Soil compaction on bottom of furrow - Standart sowing and compaction on between of rows - Control The soil compaction pressures with 0,25 kg/cm2, 0,50 kg/cm2 and 0,75 kg/cm2 were selected. In the experiment TTM-813 maize variety were used as a seeding material. Driling application were caried out by using the pneumatic precision drill with vacuum pressure by 6,02 km/h working speed. The application were carried out on Tokat region and clay loam soil condition by using randomized block desing with three replications. Before and after the experiments, soil physical properties on 0-10 cm, 10-20 cm soil depth, moisture content, bulk density and penetration resistance were determined. The properties of the seed germination; OÇS, ÇOİ and TFÇ values were determined for the each soil compaction method and pressure applications. As a result of the experiments; soil moisture content, bulk density, penetration resistance and seed germination rate were significantly changed by the soil compaction methods and compaction pressures. Optimum results were found on soil compaction of furrow bottom method and 0,25 kg/cm2 soil compaction pressure. Key Words; Key Words; Maize, sowing, soil compaction method, soil compaction pressure, seed germination rate