İkizcetepeler Baraj Gölü (Balıkesir)'ndeki tatlısu kefali [(Leuciscus cephalus (L. , 1758)] popülasyonunun biyolojik özellikleri üzerine araştırmalar
Investigation of the biological aspects of the chub ((Leuciscus cephalus (L. , 1758)) in İkizcetepeler Lake-Balıkesir
- Tez No: 123501
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE TORCU KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET İKİZCETEPELER BARAJ GÖLÜ (BALTKESIR)'NDEKI TATLISU KEFALI [Leuciscus cephalus (L., 1758)] POPULASYONUNUN BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Murat TİNKÇİ Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Anabilim Dalı (Y.L. Tezi/Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Hatice TORCÜ KOÇ) Balıkesir, 2002 Bu çalışmada İkizcetepeler Barajı'ndan Ocak 2000-Aralık 2000 tarihleri arasında yakalanan balıkların taksonomik konumu ile tatlısu kefali [Leuciscus cephalus (L., 1758)]'nin biyolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada örneklerden elde edilen veriler kullanılarak tatlısu kefali populasyonunun İkizcetepeler Barajı'ndaki boy ve ağırlık dağılımı, boy-ağırlık ilişkisi ile kondisyon faktörü, yaş-eşey komposizyonu, gonadosomatik indeks ve beslenme rejimi gibi bazı biyolojik özellikleri incelenmiştir. Örneklerin çatal boy dağılımı 1 cm'lik boy sınıflarına ayrılarak incelenmiş, yaş tayini pullardan yapılmıştır. Bireylerin I- VI yaş arasında dağılım gösterdiği ve populasyonun büyük bölümünü erkeklerin oluşturduğu gözlenmiştir. Bertalanffy büyüme denklemine uygulanan yaş-boy ve yaş-ağırlık ilişkileri tüm bireylerde U = 37.37 [l-eoxm (t+4583)] ve W = 678.43 [1-e0072 (t+4583f 89'dur. Boy ağırlık ilişkisi tüm bireyler için W = 0.0213*L2 89 olarak hesaplanmıştır. Kondisyon faktörü değerleri dişi ve erkekler için ayrı ayrı hesaplanmış ve birbirine oldukça yakın olduğu gözlenmiştir. Beslenme rejimi zooplankton, insektler ve fitoplanktondan oluşmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : İkizcetepeler Baraj Gölü / Leuciscus cephalus I tatlısu kefali / boy-ağırhk ilişkisi / kondisyon faktörü / gonadosomatik indeks
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATIONS OF THE BIOLOGICAL ASPECTS OF THE CHUB [Leuciscus cephalus (L., 1758)] IN İKİZCETEPELER LAKE - BALIKESİR Murat TİNKÇİ Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology (M.Sc. Thesis/Suppervisor :Assist. Prof. Dr. Hatice TORCU KOÇ) Balıkesir- TURKEY, 2002 In this study, taxonomic status of fishes and biological characteristics of chub (Leuciscus caephalus Linnaeus, 1758) specimens caught from ikizcetepeler Dam between January 200Ö and December 2000, were examined. In this investigation, using the data obtained from the specimens, the distributions of the length and weight, the relationship of the length-weight, the condition factor, the age-sex composition, gonadosomatic index and diet regime of the chub, in Ikizcetepeler Dam were examined. The fork length distribution of the species was studied in interval of 1 cm and the age was determined from scales. In this population, it was determined that individuals were between I to VI age groups and males were represented with the most specimens in this area. Bertalanfly equation used in determination of age-lenght and age-weight relations were L, - 37.37 [1-e"0072 (t+4 583)] and W = 678.43 [l-e° 072 (t+4583)]2 89 for all individuals. Lenght-weight relation was calculated as W = 0.0213*L2'89 for all indivuduals. Also conditions factors were estimated for females end males separetely and it was found to be highly close the each other. Feeding regime consisted of zooplankton, insects and phytoplankton. KEY WORDS : Ikizcetepeler Lake / Leuciscus cephalus I chub / length-weight relation / condition factor / gonadosomatic index m