Kille Çayı Havzası (Balıkesir)'nın jeomorfolojisi ve uygulamalı jeomorfolojisi
Geomorphological and applied geomorphological properties of Kille creek (Balıkesir) basin
  1. Tez No: 125152
  2. Yazar: ALAATTİN KIZILÇAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BARIŞ MATER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'nün“Karesi Yöresi”olarak adlandırılan kesimin güneyinde yer alan Kille Çayı Havzası'nın jeomorfolojik ve uygulamalı jeomorfolojik özellikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. İnceleme sahasında Paleozoik'ten günümüze kadar olan jeolojik zaman aralığında oluşan, çeşitli metamorfik, mağmatik ve tortul kayaçlar yapıyı teşkil etmektedir. Sahanın temelini Paleozoik ve Mesozoik'e ait kayaçlar oluşturur. Bu temel üzerinde Miosen yaşlı volkanik kayaçlar diskordant olarak bulunmaktadır. Pliosen volkanitleri ile gölsel kökenli tortul kayaçlar ara katkılı bir şekilde Miosen volkanitleri üzerinde yer alırlar. Bütün bu kayaçlar tektonik hareketler sonucunda kırılmış ve çeşitli yönlere doğru eğimlenmişlerdir. Havzada üç ana jeomorfolojik birim mevcuttur. Bunlar; dağlık sahalar, plato sahaları ile ova ve vadi tabanı düzlükleridir. Jeomorfolojik özellikler ve fiziki coğrafya özelliklerinden kaynaklanan çevre sorunlarının ortaya konulması ve bu sorunlara ekolojik dengeyi sağlamaya yönelik çözümler bulmak ve projeler geliştirmek jeomorfoloji biliminin uygulamalarını meydana getirmektedir. Bu amaç doğrultusunda sahanın uygulamalı jeomorfolojik problemleri tespit edilerek, çözüm önerileri getirilmiştir. Havzanın başlıca uygulamalı jeomorfolojik problemleri; yanlış arazi kullanımı, taşkınlar, çekikler ve su noksanı, toprak erozyonu ve ikizcetepeler Baraj Gölü siltasyonu, depremsellik, heyelanlar ve yerleşim alanlarının seçimidir. ABSTRACT This study is an attempt to examine the geomorphological and applied geomorphological characteristics of the catchment area of Kille Creek which is located on the south of Karesi country in Southern Marmara of northwest Turkey. The geological structure in the region consists of various metamorphic, magmatic and sedimentary rocks that were formed from Paleozoic onward. The basement of the study field was formed in Paleozoic and Mesozoic. Miocene volcanic rocks lie over this basement as discordant layers. Pliocene vulcanites and sedimentary lake rocks that are scattered over Miocene vulcanites. All these rocks and layers are cut by tectonic movements and inclined toward different directions. There are three geomorphological units in the catchment area of Kille Creek. These are mountains, plateaus and plains and valley basement areas. Applied geomorphology deals with determining environmental problems that are caused by geomorphological characteristics and physical geographic characteristics and offering solutions and developing projects that aim at restoring ecological balance. These principles were applied to the study field and problems related to applied geomorphology of the area were determined and solutions were offered for those problems. The major applied geomorphological problems of the study field are problems associated with land use, flooding, water budget deficit, land erosion, landslides, seismic activities, settlement location choices and siltation caused by the ikizcetepeler Dam Lake.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to examine the geomorphological and applied geomorphological characteristics of the catchment area of Kille Creek which is located on the south of Karesi country in Southern Marmara of northwest Turkey. The geological structure in the region consists of various metamorphic, magmatic and sedimentary rocks that were formed from Paleozoic onward. The basement of the study field was formed in Paleozoic and Mesozoic. Miocene volcanic rocks lie over this basement as discordant layers. Pliocene vulcanites and sedimentary lake rocks that are scattered over Miocene vulcanites. All these rocks and layers are cut by tectonic movements and inclined toward different directions. There are three geomorphological units in the catchment area of Kille Creek. These are mountains, plateaus and plains and valley basement areas. Applied geomorphology deals with determining environmental problems that are caused by geomorphological characteristics and physical geographic characteristics and offering solutions and developing projects that aim at restoring ecological balance. These principles were applied to the study field and problems related to applied geomorphology of the area were determined and solutions were offered for those problems. The major applied geomorphological problems of the study field are problems associated with land use, flooding, water budget deficit, land erosion, landslides, seismic activities, settlement location choices and siltation caused by the ikizcetepeler Dam Lake.