4-6 yaş anaokulu çocuklarına uygulanan müzik eğitiminin müziksel ses ve işitsel algı gelişimlerine etkileri
The Affects of music education that applied to kindergarten students aged between 4 and 6 on their musical voice and auditory perception improvement
- Tez No: 123557
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma, 4-6 yaş anaokulu çocuklarının aldıkları müzik eğitiminin ses ve işitsel algı gelişimlerini hangi yönde ve ne derecede etkilediğini saptamak, müzik eğitimi alan ve almayan aynı yaştaki çocuklar arasındaki müziksel ses ve işitsel algı gelişimleri bakımından farkları ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi Hacettepe Üniversitesine bağlı Beytepe ve Gülveren Anaokullarmdan random (tesadüfi) seçilmiş müzik eğitimi alan ve almayan 15'er kişilik iki gruptan oluşan toplam 30 çocuktur. Örneklem grupları içinde yer alan çocuklara, hem 15 sorudan oluşan bir işitsel algı testi uygulanmış, hem de bilgisayarla ses analizleri yapılmıştır. Elde edilen verilerden müzik eğitimi alan çocukların, almayan çocuklara göre ses problemlerinin daha az olduğu, ses ve işitsel algı gelişimlerinde de olumlu yönde ve anlamlı derecede bir fark olduğu saptanmıştır.Anahtar Kelimeler : Anaokulu Çocukları, Ses Gelişimi, İşitsel Algı Gelişimi
Özet (Çeviri)
The research was conducted in order to find how much and in what respect music education for kindergarten children aged between 4 and 6 affects their musical voice and auditory perception improvement. In addition to this, children who are at the same age and educated in music and not are examined to find out differences between their musical voice and auditory perception improvement. The study universe of the research is randomly selected children who do and don't take music education from Beytepe and Giilveren Kindergartens that are coordinated by The University of Hacettepe. These children were formed into two groups according to their knowledge in music and each group consisted of 15 children total were 30 children. Each members of two groups were not only given an Auditory Perception Test that included 15 questions but their voice analysis were done by the computer as well. From the data it is concluded that the children who take music education in their pre-school age have less voice problems but positive moreover, significant improvement in their musical voice and auditory perception in comparison with children who are uneducated in music.